Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Wyb├│r fletu
Id╝ do strony 1, 2, 3, 4  Nastŕpny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Flet irlandzki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
Yoshi
Site Admin

Do│▒czy│: 22 Sie 2007

PostWys│any: Wto Cze 10, 2008 11:39     Temat postu: Wyb├│r fletu Odpowiedz z cytatem

W te wakacje mam zamiar zarobi─ç troszk─Ö wi─Öksz─ů kup─Ö grosza i chcia┼ébym j─ů w ko┼äcu przeznaczy─ç na jaki┼Ť flet. No i teraz zwracam si─Ö z ma┼éym pytaniem do Was. Wiem, ┼╝e ju┼╝ w innym temacie troch─Ö o tym by┼éo pisane, ale ja prosz─Ö o konkrety Wink Co mogliby┼Ťcie poleci─ç. Generalnie granica cenowa to jakie┼Ť 2000 z┼é. Interesuje mnie raczej drewno ,chocia┼╝ zalety delrinu chocia┼╝by mnie troch─Ö kusz─ů. Zastanawiam si─Ö nad fletami Seery'ego.

No i troch─Ö korci mnie kupno fletu oklapowanego z pe┼én─ů chromatyk─ů... Ale chyba na razie sobie odpuszcze... I tu pojawia si─Ö pytanie... Jak─ů klap─ů warto by by┼éo poszerzy─ç mo┼╝liwo┼Ťci fletu? Dwiema, jedn─ů, trzema? Rad b─Öd─Ö za ka┼╝de s┼éowo na ten temat Wink
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email
Barfly

Do│▒czy│: 28 Sie 2007
Sk▒d: Gliwice

PostWys│any: Sro Cze 11, 2008 11:41     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy obecnym kursie Euro, przy niewiele wy┼╝szej kwocie (600 EUR) mia┼éby┼Ť nawet w zasi─Ögu "Celtic'a" lub "Traditional'a" Martina Doyla (oczywi┼Ťcie bez klap i slide'a). Ale, jak wiecie, Celtic to m├│j ukochany i niezast─ůpiony instrument, wybrany w drodze eliminacji spo┼Ťr├│d kilkunastu innych wi─Öc nie b─Öd─Ö obiektywny. Gdzies si─Ö ju┼╝ nad nim rozp┼éywa┼éem - to instrument wr─Öcz stworzony do ITM i jakby zrobione specjalnie dla mnie Smile Zakocha┼éem si─Ö w nim od pierwszego d┼║wi─Öku.

Co do klap (w przypadku Celtic'a). Je┼╝eli chcia┼éby┼Ť mie─ç pe┼én─ů chromatyk─Ö, to minimum to trzy klapy: "Es", "F" i "Gis" - reszt─Ö d┼║wi─Ök├│w o akceptowalnym poziomie mocy i czysto┼Ťci spokojnie uzyskasz za pomoc─ů chwyt├│w krzy┼╝owych. Klap─Ö "F" mo┼╝esz mie─ç w wersji d┼éugiej, kr├│tkiej, albo w obu. W wersji oklapowanej cena i czas oczekiwania ro┼Ťnie gigantycznie.

Ostatnio zmieniony przez Barfly dnia Sro Cze 11, 2008 13:41 , w ca│oÂci zmieniany 1 raz
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
Perry

Do│▒czy│: 30 Sie 2007
Sk▒d: Jozee pod Warszawa

PostWys│any: Sro Cze 11, 2008 12:08     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam 2 przyzwoite flety do sprzedania. 6-klapowe Smile Jeden z nich to ten ktory mialem na Dowspudzie. Cena atrakcyjna Smile
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
przemek

Do│▒czy│: 24 Lis 2007
Sk▒d: Wroc┼éaw

PostWys│any: Sro Cze 11, 2008 13:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pozwol─Ö sobie zacytowa─ç opini─Ö Barfly'a z mojej prywatnej korespondencji z nim.
My┼Ťl─Ö, ┼╝e nie ma nic przeciwko:

Barfly:
"Celtic" Martina Doyle'a to jak dla mnie najlepszy flet irlandzki na
┼Ťwiecie - od kiedy go mam, nie szukam ju┼╝ niczego innego (a pr├│bowa┼éem
kilkunastu, w tym bardzo znanych i uznanych marek). Ma ogromn─ů moc i jest
do┼Ť─ç ┼éatwy w grze. Mam taki sam, tyle ┼╝e z grenadilu - Perry'ego jest z
cocuswood (niekt├│rzy m├│wi─ů, ┼╝e to najlepsze drewno do irlandzkich flet├│w,
aczkolwiek zachowuje si─Ö nieco inaczej ni┼╝ grenadil. Bradzo dobrze na
d┼║wi─Ök robi mu du┼╝a wilgotno┼Ť─ç kana┼éu).

Flety Doyle'a to z pewno┼Ťci─ů jedne z najlepszych instrument├│w do ITM i
wsz─Ödzie zbieraj─ů doskona┼ée recenzje. To instrumenty (szczeg├│lnie model
Celtic) zaprojektowane i wykonane wy┼é─ůcznie z my┼Ťl─ů o ITM, wi─Öc je┼╝eli
chcesz j─ů gra─ç, trudno mi doradzi─ç co┼Ť lepszego. To czyste drewno - bez
slide'a i klap, więc do 80% irlandzkiego repertuaru będzie doskonałe. Nieco
mniej wygodne w tonacjach od trzech krzy┼╝yk├│w wzwy┼╝ i trudny do grania we
wszelkich tonacjach "bemolowych". D┼║wi─Ök B jeszcze nie┼║le si─Ö broni, ale
d┼║wi─Öki takie jak Es, czy F s─ů praktycznie niemo┼╝liwe do porz─ůdnego,
mocnego wydobycia. C spokojnie gra si─Ö za pomoc─ů chwyt├│w krzy┼╝owych.

Konkluduj─ůc - do irlandczyzny to rewelacja! Oczywi┼Ťcie trzeba si─Ö
przyzwyczai─ç, ale to jak w┼éa┼Ťciwie do ka┼╝dego irlandzkiego fletu. Ka┼╝dy ma
swoje indywidualne cechy, z kt├│rym lepiej si─Ö zaprzyja┼║ni─ç Smile

Pozdrowy
Wicja
Powrˇt do gˇry
Perry

PostWys│any: Sro Cze 11, 2008 13:54     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio widziałem flet od Seeryego i powiem krotko: No comment.
Spieprzony kompletnie. Odradzam.

Doyle to zupełnie inna bajka.
Mam celtica w cocus. Chciałem go sprzedawać ale jednak zostawiam sobie. On jest poprostu inny. Kompletnie inny niż modele R&R i Pratten.
Bardzo udana konstrukcja, swietnie wykonczona, drewno dobrze wysezonowane Smile Doyle to profesjonalista najwy┼╝szej klasy.
Powrˇt do gˇry
padre

Do│▒czy│: 16 Gru 2007
Sk▒d: An Baile Breac

PostWys│any: Sro Cze 11, 2008 14:55     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Perry powiedziales A
to powiedz B
flet mial 10 lat i byl z hebanu
niekoniecznie musi to zle swiadczyc o obecnych produkcjach Seery'ego
bo czlowiek sie caly czas uczy
flety z delrinu sa jednak troche inne
a poza tym, to kto wie, co za oszolomy ingerowaly przez ten czas w ten flet.
jedna rzecz musze przyznac.
Seery za cholere nie potrafil sezonowac drewna.
ale pewnie z tego powodu odpuscil sobie drewno i skupil sie na delrinie.
Powrˇt do gˇry
Yoshi
Site Admin

PostWys│any: Czw Cze 12, 2008 21:59     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co powiecie o "irlandzkich korzeniach" fletu? To znaczy czy przyjemniej zainwestowa─ç we flet irlandzki (nieoklapowany i wr─Öcz robiony przez Irlandczyka) czy mo┼╝e po prostu w drewniany flet poprzeczny chocia┼╝by niemiecki? Smile
Powrˇt do gˇry
Barfly

PostWys│any: Pi▒ Cze 13, 2008 8:37     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je┼╝eli jest to dobry, zadbany instrument, kt├│ry Ci odpowiada, to w┼éa┼Ťciwie nie ma wi─Ökszego znaczenia kto i kiedy go zrobi┼é, aczkolwiek irlandzcy makerzy i w og├│le wsp├│┼écze┼Ťni makerzy robi─ůcy instrumenty z my┼Ťl─ů o ITM potrafi─ů podrasowa─ç swoje instrumenty tak, ┼╝eby bardziej nadawa┼éy si─Ö do irlandzkiego grania. Nie wszystkie stare flety maj─ů odpowiedni zapas mocy, cho─ç s─ů takie. Cz─Östo przecie┼╝ z po┼é─ůczenia naprawd─Ö starego instrumentu i doskona┼éego muzyka rodz─ů si─Ö prawdziwe, rasowe irlandzkie cuda - patrz Matt Molloy, Peter Horan, Catherine McEvoy itp itd.

Ja zaczyna┼éem od starego, niemieckiego fletu, ale by┼é to stary, rozklekotany rz─Öch, kt├│ry szybko zamilk┼é, ale dzi┼Ť piknie prezentuje si─Ö na ┼Ťcianie Twisted Evil
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
padre

Do│▒czy│: 16 Gru 2007
Sk▒d: An Baile Breac

PostWys│any: Wto Cze 17, 2008 13:13     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moze nie jest to do konca odpowiedz na pytanie Yoshiego
ale w sumie tez w temacie.
jakis czas temu ktos polecal na chiff&fipple goscia z UK
http://www.carlbell.co.uk/
podobno robi calkiem sympatyczne sprzety.
kumpel zamowil u niego Bb i teraz czeka na jego zrobienie.
ciekawe co z tego wyjdzie.
koles ma ciekawe ceny:
Flutes in D and Eb with tuning slide... £400.
Flutes in D and Eb without tuning slide... £300.
Flute in Bb without tuning slide... £350.
Acetal Flute in D with tuning slide... £245.
Acetal Flute in D without tuning slide... £195.
Fabric bag, made to measure... £20.

jeszcze jakis czas temu mial na swojej stronie jakies mp3 z gosciem grajacym na jego flecie jakas muze dawna - nie pamietam co to bylo.
w kazdym razie moze byc to ciekawa opcja dla kogos szukajacego stosunkowo niedrogiego fletu.
Powrˇt do gˇry
adam prószyński

Do│▒czy│: 07 Wrz 2007
Sk▒d: Dzierzkowice

PostWys│any: Sro Cze 18, 2008 21:51     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

S┼éysza┼éem o tym makerze. Sam kiedy┼Ť my┼Ťla┼éem o nim po tym jak sprzeda┼éem sw├│j sprz─Öt Kubie Pietrzakowi (di Mauro). Flet by┼é z derlinu ┼Ťwietnie zrobiony, ale dla mnie mia┼é jeden minus. Za du┼╝e otwory, a p┼éucka me malutkie. Dlatego mysla┼éem o flecie Bella, Potem za┼éowa┼éem ze nie kupi┼éem tego rzadko spotykanego seta: Copley & Boegli - G/F combo in Blackwood and Sterling (New) (https://www.irishflutestore.com/newsite/products.php?c1=171
Później znowu miałem okazję zagrać na flecie Witka kiedy duan grał w Lublinie. I znów mnie wzięło...
Ale doszedłem do wniosku, że jednak skupie się na whistlach.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
Perry

PostWys│any: Czw Cze 19, 2008 23:30     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten di Mauro to kicha straszna. Zewnętrznie może i ładny ale dzwięk ma fatalny i sporo błędów konstrukcyjnych. Może zbyt ostro podchodze do tego ale ze wszystkich fletów jakie miałem w ręku to kilka zrobiło na mnie duże wrażenie.

1. 6-klapowy Murray w blackwood kt├│rego ma Emmer Mayock

2. bezklapowy Olwell w blackwood na którym grała jedna flecistka podczas ostaniego Patryka - jak to Pratten. Duża kobyła ale ma power oj ma...

3. 8-klapowy Grinter w blackwood (ma go Eddie Cassidy z Poznania) - bardzo łatwy w zadęciu. Perfekcyjnie zrobiony

4. 4-klapowy Gil w blackwood który ma Ewelina - to jest cudo. Kocham ten sprzęt. Ma poprostu wszystko. Sliczna słodka góra i ostry dół.

5. Mój Celtic od Doyla w cocus Smile (Witka też jest bardzo dobry ale wole swój) - Killer. Dużo powietrza w dźwięku, niesamowicie mocny w dole no i słychać że to drewno. Wykonanie perfekcyjne
Powrˇt do gˇry
ywysme

Do│▒czy│: 28 Gru 2007
Sk▒d: stolica powiatu

PostWys│any: Sro Cze 25, 2008 10:55     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co powiecie o fletach od Dixon'a? Ostatnio zainteresowa┼éy mnie te duo-head. Od razu powiem, ┼╝e du┼╝o kasy nie mam a i jakie┼Ť super profesjonalne flety mnie nie interesuj─ů.
Yoshi
Site Admin

PostWys│any: Sro Cze 25, 2008 11:05     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mia┼éem t─ů jego plastikow─ů rurk─Ö Wink ┬Žrednia rurka Razz

Tak w ogóle to zdecydowałem się pozbierać kasę na Doyle'a bez kluczy ze slide'm.
Powrˇt do gˇry
Luki

Do│▒czy│: 10 Gru 2007
Sk▒d: Wroc┼éaw

PostWys│any: Sro Cze 25, 2008 14:13     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako pierwszy flet kupi┼éem sobie dixona PCV, nie by┼éa to wersja dual head, tylko sam flet (bez cz─Ö┼Ťci whistlowej).
Był stosunkowo tani, bo kosztował około 60 EUR.
Niestety zupełnie nie sprawdził się jako flet do nauki. Trzeba już umieć dobrze dmuchać w flet, żeby wydobyć z niego sensowny dźwięk (taki, który słychać i jest stabilny). Poza tym mój model nie stroi dobrze i w porównaniu do dźwięku D reszta wypada słabo. (D ma bardzo mocne).
Wykończony nie jest dobrze, ma ostre krawędzie otworów.

Og├│lnie nie polecam.
Nie miałem w ręce innych fletów PCV, ale wiem, że można lepiej wybrać niż Dixona

Co do whistla, to na warsztatach w pradze w zesz┼éym roku pewna czeszka mia┼éa takie dual head combo i instrument po zainstalowaniu ko┼äc├│wki whistlowej nie stroi┼é na jednym czy dw├│ch d┼║wi─Ökach (z zamontowan─ů ko┼äc├│wk─ů fletow─ů odchy┼ék─Ö mo┼╝na by┼éo zaakceptowa─ç)
Powrˇt do gˇry
Barfly

PostWys│any: Sro Cze 25, 2008 14:24     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yoshi napisa│:
Ja mia┼éem t─ů jego plastikow─ů rurk─Ö Wink ┬Žrednia rurka Razz

Unikam radykalnych s─ůd├│w, ale tu musz─Ö si─Ö zgodzi─ç. Wiele po┼╝ytku z tego nie b─Ödzie. Najprawdopodobniej zniech─Öcisz si─Ö, albo nabierzesz z┼éych nawyk├│w.
Yoshi napisa│:
Tak w ogóle to zdecydowałem się pozbierać kasę na Doyle'a bez kluczy ze slide'm.

Ko┼ägratulacje! Nie zawiedziesz si─Ö. Ja te┼╝ na pocz─ůtku celowa┼éem we flet ze slidem, ale Martin montowa┼é je g┼é├│wnie na modelach "Traditional", a dla mnie to w┼éa┼Ťnie "Celtic " by┼é idea┼éem. Nie wiem jak teraz, ale kiedy┼Ť z zasady nie robi┼é Celtic'├│w ze slidem.
Celtice maj─ů na tyle g┼é─Öbokie ┼é─ůczenie, ┼╝e w praktyce ono samo dzia┼éa jak slide (spokojnie wysuniesz je z 7 mm bez wi─Ökszego ryzyka) ale praktycznie nie robi─Ö tego wcale, bo flet ┼Ťwietnie stroi w pozycji zerowej. Rozsuwanie wi─Öksze ni┼╝ 5-7 mm troch─Ö mija si─Ö z celem, bo flet "gubi menzur─Ö" i coraz gorzej stroi sam do siebie. Martin te┼╝ zwykle odradza slidy, ze wzgl─Ödu na zwi─Ökszone ryzyko powstania p─Ökni─Ö─ç korpusu, ale oczywi┼Ťcie zawsze decyzja nale┼╝y do zamawiaj─ůcego.

Ostatnio zmieniony przez Barfly dnia Sro Cze 25, 2008 18:25 , w ca│oÂci zmieniany 1 raz
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Flet irlandzki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id╝ do strony 1, 2, 3, 4  Nastŕpny
Strona 1 z 4

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach