Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Whistle i flet prosty - r├│┼╝nice
Id╝ do strony 1, 2  Nastŕpny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
OrzechPMA

Do│▒czy│: 15 Cze 2012

PostWys│any: Pi▒ Cze 15, 2012 16:53     Temat postu: Whistle i flet prosty - r├│┼╝nice Odpowiedz z cytatem

Witam, od jakiego┼Ť czasu kompletnie poch┼éon─Ö┼éa mnie muzyka irlandzka (z tym, ┼╝e nie klasyczna ale punkowa, w kt├│rej zespo┼éy wykorzystuj─ů instrumenty u┼╝ywane w muzyce irlandzkiej np.: Dropkick Murphys, The Rumjacks).
Od 7 lat z do┼Ť─ç du┼╝ymi przerwami grywam na basie w r├│┼╝nych punkowych bandach. Teraz chcia┼ébym spr├│bowa─ç jakiego┼Ť mi┼éego w brzmieniu i ┼éatwego do ogarni─Öcia praktycznego i finansowego instrumentu - zainteresowa┼éem si─Ö fletem irlandzkim.
Po jakim┼Ť czasie dostrzeg┼éem, ┼╝e rodzaj├│w flet├│w jest od groma, ale zespo┼éy wymienione wy┼╝ej korzystaj─ů z whistla i fletu poprzecznego. Zastanawiam si─Ö nad kupnem jednego z nich (lecz zamiast fletu poprzecznego flet prosty) i tak sobie my┼Ťl─Ö - czym one w┼éa┼Ťciwie si─Ö r├│┼╝ni─ů?
Z tego co dotychczas zd─ů┼╝y┼éem zauwa┼╝y─ç to whistle ma o jeden otw├│r mniej i sam ju┼╝ nie wiem czy partie nagrywane na fletach da rad─Ö w pe┼éni zagra─ç na whistlu? Pojawia si─Ö r├│wnie┼╝ pytanie o tonacj─Ö... W sklepach mo┼╝na zobaczy─ç flety i whistle w r├│┼╝nych tonacjach i zastanawiam si─Ö, czy je┼Ťli dana partia nagrana jest w tonacji D, to da rad─Ö j─ů zagra─ç na whistlu/flecie z tonacj─ů E? Na basie wystarczy gra─ç na innych progach/przestroi─ç gitar─Ö lecz tutaj nie znam zakresu d┼║wi─Ök├│w (ile w┼éa┼Ťciwie r├│┼╝nych mo┼╝na uzyska─ç).
Je┼Ťli chodzi o pierwszy instrument to bardziej kusi mnie whistle z tym, ┼╝e na Allegro mo┼╝na od tego samego u┼╝ytkownika zakupi─ç r├│wnie┼╝ flet (zam├│wi┼ébym dwa w paczce) i pr├│bowa┼é si┼é na obu instrumentach. Uwa┼╝acie, ┼╝e to dobry pomys┼é? Jestem kompletnie zielony i namiesza┼éo mi si─Ö ju┼╝ w g┼éowie. Mam nadziej─Ö, ┼╝e kto┼Ť tutaj b─Ödzie w stanie mnie troch─Ö wyprostowa─ç i pom├│c w dokonaniu dobrych wybor├│w.

Je┼Ťli chodzi o moje inspiracje to tutaj wyczai┼éem whistle:
http://www.youtube.com/watch?v=iMs_WffLI2k

a tutaj flet (przypominam, ┼╝e nie wiem jaka jest r├│┼╝nica mi─Ödzy poprzecznym a prostym z wyj─ůtkiem sposobu trzymania/gry):
http://www.youtube.com/watch?v=z1Qx0X4T_s0

Pozdrawiam.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Adidadi

Do│▒czy│: 29 Sie 2007
Sk▒d: Szczytno/Olsztyn

PostWys│any: Pi▒ Cze 15, 2012 20:34     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wnioskuj─Ö z Twojej wypowiedzi, ┼╝e masz du┼╝o do poczytania. Na tym forum jest chyba najwi─Öksza (albo jedna z wi─Ökszych) polska skarbnica wiedzy na temat whistli, flet├│w prostych, poprzecznych, takich, ┼Ťmakich i innych instrument├│w etnicznych, albo i nie. Wi─Ökszo┼Ť─ç odpowiedzi na Twoje pytania zosta┼éa ju┼╝ tu kilka razy zamieszczona wi─Öc polecam lektur─Ö. Wiem, ┼╝e tego jest du┼╝o, ale jak to ┼éykniesz, to b─Ödziesz du┼╝o du┼╝o m─ůdrzejszy w tych tematach.

P. S. Wstaw linki do aukcji, na kt├│rych s─ů te flety. Na allegro mo┼╝na cz─Östo trafi─ç na jaki┼Ť badziew, kt├│rego nie warto kupowa─ç, je┼Ťli chodzi o instrumenty "mniej popularne".
Powrˇt do gˇry
OrzechPMA

PostWys│any: Pi▒ Cze 15, 2012 20:55     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Racja, sporo odpowiedzi ju┼╝ znalaz┼éem. Whistle z allegro to akurat ten najcz─Ö┼Ťciej polecany przez u┼╝ytkownik├│w forum: http://allegro.pl/flazolet-stroj-d-tin-whistle-meg-by-clarke-i2420000670.html

Niestety wci─ů┼╝ nie znalaz┼éem odpowiedzi na pytanie o r├│┼╝nice mi─Ödzy fletem prostym a whistlem. A konkretniej obawiam si─Ö, ┼╝e na whistlu nie b─Öd─Ö w stanie zagra─ç partii oryginalnie nagranych na flecie ze wzgl─Ödu na mniejsz─ů ilo┼Ť─ç otwor├│w.
Powrˇt do gˇry
Adidadi

PostWys│any: Sob Cze 16, 2012 8:01     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taki whistle, jak na pocz─ůtek i za taka cen─Ö mo┼╝e i b─Ödzie dobry na razie. W tej kategorii cenowej najlepiej w sklepie sprawdzi─ç ka┼╝dy egzemplarz i wybra─ç najlepszy bo zazwyczaj wiele z nich ni stroi dobrze, ale czego chcie─ç za 20z┼é. W razie czego, ma┼éa strata. Co do r├│┼╝nicy mi─Ödzy whistle a fletem prostym (czyli tzw. recorderem) to domy┼Ťlnie na whistlu gra si─Ö w skali diatonicznej a recorder ma skal─Ö chromatyczn─ů i tu mo┼╝esz mie─ç racj─Ö. Niemniej jednak, na whistlu mo┼╝na grac dodatkowe d┼║wi─Öki zakrywaj─ůc po┼éowicznie dziurki, albo ┼éapi─ůc "tzw." chwyty krzy┼╝owe. Te chwyty nie s─ů jednoznaczne dla ka┼╝dego whistla i mog─ů si─Ö od siebie troch─Ö r├│┼╝ni─ç wi─Öc trzeba je znale┼║─ç na ka┼╝dym egzemplarzu oddzielnie. Tak wi─Öc mo┼╝na wiele utwor├│w zagra─ç z recordera na whistle, z tym, ┼╝e jest to ju┼╝ technika dla bardziej zaawansowanych.
Powrˇt do gˇry
michal18c

Do│▒czy│: 18 Sty 2008
Sk▒d: M─ůkolno

PostWys│any: Sob Cze 16, 2012 20:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na allegro ostatnio tin whistle w tonacji D Muza się pojawił http://allegro.pl/flazolet-muza-polski-flecik-flet-irlandzki-whistle-i2413868417.html
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
OrzechPMA

PostWys│any: Nie Cze 17, 2012 11:02     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli tego MUZA lepiej ni┼╝ Clarke?
Powrˇt do gˇry
Syrinks

Do│▒czy│: 10 Gru 2011
Sk▒d: Pyrlandia

PostWys│any: Nie Cze 17, 2012 15:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam whistla tin D i C z Clarka. C jest w porz─ůdku, ma znacznie g┼éo┼Ťniejszy d├│┼é ni┼╝ D. D jest troch─Ö gorszy, ale obydwa w miar─Ö stroj─ů.
W momencie, gdy kupowałam na allegro nie było flażoletu MUZA, ale gdyby był, to bym go wzięła Laughing
W zwi─ůzku z moim szybko rosn─ůcym whistlowym 'skillem' powoli przymierzam si─Ö do Goldfincha, tylko jeszcze decyzja czy low D czy high D a mo┼╝e obydwa? Cool
Mam flet prosty z MUZA i nawet nauczyciel w szkole nam je poleca┼é, bo to najlepiej stroj─ůce flety w tej cenie.

Flet poprzeczny, a prosty: r├│┼╝nica jest kolosalna! Tylko chwyty s─ů podobne, reszta ca┼ékiem inna. Flet poprzeczny jest duuuu┼╝o trudniejszym instrumentem do opanowania, ale daje najwi─Öcej mo┼╝liwo┼Ťci. Zad─Öcie, praca przepon─ů, to wszystko wymaga ogromnej cierpliwo┼Ťci i pracy Wink
Powrˇt do gˇry
michal18c

Do│▒czy│: 18 Sty 2008
Sk▒d: M─ůkolno

PostWys│any: Nie Cze 17, 2012 19:32     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do Clarke mam dwa Meg w C & D i obydwa brzmi─ů fajnie. Ka┼╝dy whistle -je┼Ťli idzie o mark─Ö ma troch─Ö inne brzmienie, wa┼╝ne ┼╝eby stroi┼é i nie szumia┼é za bardzo.
Powrˇt do gˇry
Funek_1

Do│▒czy│: 09 Lip 2011
Sk▒d: Elbl─ůg

PostWys│any: Czw Cze 28, 2012 9:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam ebaya , mo┼╝na w rozs─ůdnych cenach kupi─ç markowe instrumenty ... Je┼╝eli mog─Ö wtr─ůci─ç 3grosze na razie najlepiej sprawuje mi si─Ö High D Burkea , gram te┼╝ na HighD Collina Goldie , te┼╝ super ale Burke to jednak Mercedes , teraz kupi┼éem HighD ALBY i Dixona w UK , w┼éa┼Ťnie id─ů poczt─ů ... I pami─Ötajcie jedn─ů zasad─Ö , nie graj na g├│wnie , bo si─Ö zrazisz ...
Powrˇt do gˇry
Adidadi

PostWys│any: Czw Cze 28, 2012 10:13     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widz─Ö, ┼╝e kolega gra na wy┼╝szych modelach. Mam Burke'a ale low C aluminium. My┼Ťla┼éem nad high brass D bo s┼éysza┼éem, ┼╝e s─ů g┼éo┼Ťne i na granie bez nag┼éo┼Ťnienia s─ů najlepsze. S┼éysza┼éem tez, ┼╝e ich wad─ů jest to, ┼╝e potrzebuj─ů ma┼éo powietrza i trzeba si─Ö kontrolowa─ç. Ja gram du┼╝o na lowach i jestem przyzwyczajony, ┼╝e swoje trzeba dmuchn─ů─ç. Nie mia┼éem niestety ┼╝adnego Burke'a high w ustach wi─Öc nie wiem. Mam za to bardzo fajne Dixony D, C , Bb high z serii DX. Nie s─ů mo┼╝e bardzo g┼éo┼Ťne, ale maj─ů pi─Ökne brzmienie i stroj─ů jak ┼╝ylety. Idealne do nagra┼ä studyjnych. Podpisuj─Ö si─Ö pod s┼éowami przedm├│wcy. Lepiej sobie kupi─ç porz─ůdny sprz─Öt. Du┼╝o lepiej si─Ö gra.
Powrˇt do gˇry
j4piotrek

Do│▒czy│: 31 Mar 2011
Sk▒d: Sandcity

PostWys│any: Czw Cze 28, 2012 17:40     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam Burke D narrow bore, jest cichszy od session - czyli normalnego. Bardzo delikatnie trzeba dmucha─ç, potwierdzam. Zw┼éaszcza po graniu na duduku gdzie trzeba mocno zad─ů─ç to ci─Ö┼╝ko mi sie przestawi─ç. Ma jeszcze inn─ů wad─Ö, szybko kondensuje si─Ö woda w ustniku, czasem nawet po p├│┼é minuty, wtedy zaczyna charcze─ç i nie da si─Ö gra─ç. Rozgrzewam w r─Ökach ale to niewiele daje. Ale brzmi fajnie, ostatnio co┼Ť nagra┼éem:
http://www.youtube.com/watch?v=soWl-hOPVg0
Tu jest fajne por├│wnanie r├│┼╝nych rodzaj├│w Burke:
http://www.youtube.com/watch?v=D_P9GYVKNqQ
Powrˇt do gˇry
adam prószyński

Do│▒czy│: 07 Wrz 2007
Sk▒d: Dzierzkowice

PostWys│any: Sro Sie 01, 2012 23:07     Temat postu: A teraz co┼Ť co je ┼é─ůczy Odpowiedz z cytatem

http://www.ebay.co.uk/itm/Chromatic-Low-Whistle-Flute-head-joint-exclusively-from-ethnicwind-com-/230803558172?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35bcf6cf1c
Powrˇt do gˇry
Syrinks

PostWys│any: Czw Sie 02, 2012 18:25     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy kto┼Ť pr├│bowa┼é kiedykolwiek na czym┼Ť takim gra─ç? Bo ze zdj─Ö─ç wynika, ┼╝e gdy kupi─Ö sobie g┼é├│wk─Ö, to mam nagle w domu low whistla Wink Tylko trzeba trzyma─ç troszk─Ö bokiem, bo inaczej to niewygodne. Nie wspominaj─ůc o tym, ┼╝e trudniej robi si─Ö tap'y czy cut'y... No i na wideo troch─Ö niefachowo uk┼éada palce prawej r─Öki - powinien zamyka─ç klapki opuszkami, tylko ┼╝e w sumie w klapakach bez otwor├│w, na kr├│tk─ů met─Ö, nie robi to wi─Ökszej r├│┼╝nicy.
Powrˇt do gˇry
Adidadi

PostWys│any: Czw Sie 02, 2012 20:56     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygl─ůda ciekawie, brzmi tak sobie. Mo┼╝e dlatego, ┼╝e kole┼Ť tak gra. Fajna sprawa ze wzgl─Ödu na chromatyk─Ö, ale ba┼ébym si─Ö troch─Ö chyba za tak niska cen─Ö. Nie jestem znawc─ů blaszak├│w, ale wydaje mi si─Ö, ┼╝e zwyk┼éy poprzek za tak─ů kas─Ö to najni┼╝sza p├│┼éka pokroju stagga. Ca┼ékiem mo┼╝liwe, ┼╝e to "cacko" zacznie si─Ö szybko sypa─ç. Mog─Ö si─Ö jednak myli─ç.
Powrˇt do gˇry
Syrinks

PostWys│any: Pi▒ Sie 03, 2012 9:37     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma si─Ö co oszukiwa─ç, sza┼éu nie b─Ödzie za t─ů cen─Ö. Najlepiej by┼éoby zam├│wi─ç sam─ů g┼é├│wk─Ö i poszuka─ç jakiej┼Ť u┼╝ywanej Yamahy lub czego┼Ť innego, sprawdzonego. Tylko, ┼╝e Yamaha - w zale┼╝no┼Ťci od tego w jakim jest stanie - to wydatek min. 1000z┼é za 211 + ewentualne koszty remontu. Z tym, ┼╝e najlepiej poszuka─ç japo┼äskiej, bo te indonezyjskie niewiele lepsze od Stagga Evil or Very Mad Za sam─ů g┼é├│wk─Ö chc─ů 120$, wi─Öc podejrzewam, ┼╝e flet to z tych, kt├│ry mo┼╝na kupi─ç na wschodzie (Indonezja, Indie) za 20$. Niekt├│rzy robi─ů takie interesy i sprzedaj─ů je potem po 500-600z┼é, a ludzie to kupuj─ů Confused A po roku zostaje z tego kupka metalu do wyrzucenia...

Wczoraj na pr├│b─Ö pr├│bowa┼éam po┼é─ůczy─ç mojego poprzeka z g┼é├│wk─ů whistla, no i uda┼éo si─Ö z g┼é├│wk─ů od high D. Tylko, ┼╝e ona ma tak ma┼ée wymagania powietrza, ┼╝e brzmia┼éo raczej niezbyt, o ile nie tragicznie Laughing Ale trzyma┼éo si─Ö to ca┼ékiem nie┼║le, no i jest chromatyka Smile
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id╝ do strony 1, 2  Nastŕpny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach