Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

nowy - stary flet
Id╝ do strony 1, 2  Nastŕpny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Flet irlandzki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
internetus

Do│▒czy│: 02 Mar 2010

PostWys│any: Nie Gru 25, 2011 9:43     Temat postu: nowy - stary flet Odpowiedz z cytatem

Chodzi o stary drewniany 6-cio klapowy poprzek z allegro, kt├│ry nie by┼é u┼╝ywany przez x czasu. Nie wiem jak bardzo jest stary, i je┼Ťli nie ma niczego co uniemo┼╝liwia gr─Ö , (a z tego co sprzedawca zapewnia┼é, to nie ma) b─Öd─Ö go m─Öczy┼é ile si─Ö da. Je┼Ťli jest ca┼ékiem suchy to na pocz─ůtek go naoliwi─Ö olejem rzepakowym i po paru dniach dopadn─Ö. Zanim to wszystko si─Ö wydarzy chcia┼éem Was zapyta─ç czy macie jak─ů┼Ť rad─Ö odno┼Ťnie takich staroci. Czy oliwi─ç ca┼éy flet, czy jakie┼Ť cz─Ö┼Ťci pomija─ç, ile czasu powinien by─ç nie u┼╝ywany po naoliwieniu itd. ?

Czekam na Wasz─ů pomoc i pozdrawiam.
Tomek
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
przemek

Do│▒czy│: 24 Lis 2007
Sk▒d: Wroc┼éaw

PostWys│any: Nie Gru 25, 2011 20:47     Temat postu: flet Odpowiedz z cytatem

nie jestem znawc─ů, ale olejowanie, w naszym klimacie, to na pewno olejkiem migda┼éowym! bo nie wiem jak z lepko┼Ťci─ů rzepakowego!
olejek bez konserwantów i z pierwszego tłoczenia i nie na kilka dni, tylko na noc i dobrze wytrzeć

a tak w og├│le skoro jest suchy to nie olejowanie jest tu kluczowe tylko wilgotno┼Ť─ç powietrza, flet powinien by─ç w ┼Ťrodowisku 60-70% wilgotno┼Ťci i w ch┼éodzie.
reklam├│wka, w ┼Ťrodku flet i wilgotna ┼Ťciereczka g─ůbkowa do naczy┼ä,razem ale nie ┼é─ůczy─ç sk┼éadnik├│w! ┼Ťciereczka nie mo┼╝e dotyka─ç fletu,
to- przez kilka dni a nawet zawsze

tyle na pocz─ůtek
michal18c

Do│▒czy│: 18 Sty 2008
Sk▒d: M─ůkolno

PostWys│any: Pon Gru 26, 2011 10:37     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam poczyta─ç Flet
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
internetus

PostWys│any: Pon Gru 26, 2011 21:02     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi─Öki Ch┼éopaki, tylko jednego nie kumam. Na tands.pl pisz─ů, ┼╝e olej migda┼éowy szybko znika, bo jest za lekki czy co┼Ť tam. Nie wiem, mo┼╝e na zmian─Ö z rzepakowym go u┼╝ywa─ç? Aha, rozumiem, ┼╝e poza poduszkami w klapach, nie ma w flecie poprzecznym takich miejsc kt├│rych nie mo┼╝na oliwi─ç tak?
Powrˇt do gˇry
michal18c

Do│▒czy│: 18 Sty 2008
Sk▒d: M─ůkolno

PostWys│any: Wto Gru 27, 2011 0:07     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyta┼éem, ┼╝e drewno (na przyk┼éadzie duduka) dobrze smarowa─ç olejem z orzech├│w w┼éoskich. Bierzesz szmatk─Ö, wyci─ůgasz ze skorupek orzechy (tylko nie takie w prost z drzewa - wiadomo) kilka - zawijasz w szmatk─Ö i t┼éuczkiem od mi─Ösa rozgniatasz na papk─Ö a┼╝ olej przejdzie przez ni─ů i smarujesz instrument. Opr├│cz tej metody polecaj─ů jeszcze olej migda┼éowy, o kt├│rym by┼éa ju┼╝ mowa, olej ro┼Ťlinny tzw. vegetable oil odradzaj─ů z uwagi na jego tendencj─Ö do je┼éczenia. Na poparcie mojego wywodu - info z duduk.com (pod koniec strony): http://www.duduk.com/Arm-music-ins/Duduk/Duduk-Info/index.html Wink
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
Perry

Do│▒czy│: 30 Sie 2007
Sk▒d: Jozee pod Warszawa

PostWys│any: Wto Gru 27, 2011 11:26     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzepak odradzam. Szybko je┼éczeje i robi si─Ö niefajny potem. Ja u┼╝ywam mixa kokosowego z migda┼éowym ale na pocz─ůtek polecam sam migda┼é (moja mieszanka jest do┼Ť─ç problematyczna w stosowaniu). Migda┼é jest uniwersaly i nadaje sie do ka┼╝dego drewna.

Je┼╝eli flet jest stary to trzeba go porz─ůdnie wyczy┼Ťci─ç. Klapy zdj─ů─ç i przesmarowa─ç poduszki kremem do twarzy albo r─ůk (nawil┼╝aj─ůcym). To je zmi─Ökczy

Flet najlepiej smarowa─ç olejem po zdj─Öciu klap.

Pode┼Ťlij linka do fletu to Ci co┼Ť wi─Öcej powiemy.
Powrˇt do gˇry
przemek

PostWys│any: Wto Gru 27, 2011 15:00     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zamiast zdejmowania klap możesz je też zabezpieczyć zwykłymi kawałkami plastikowej reklamówki, po prostu tak żeby olejek nie miał tam dostępu.

I te wszystkie rady dotycz─ůce konserwasji instrument├│w drewnianych s─ů zawsze w kontekscie klimatu!
U nas w Polsce teraz mamy wilgotno┼Ť─ç poni┼╝ej 20 %. I nasza zima niestety jest bardzo trudna dla instrument├│w drewnianych.
Jak wiecie, jestem szcz─Ö┼Ťliwym posiadaczem fletu od Pola Jezequela,
a ponieważ to kosztowna impreza i znam kilku muzyków którym popękały nawet po kilku latach grania instrumenty, to dopytywałem makera kilka razy o konserwację i olejowanie.
Pol Jezequel poleca olej parafinowy i olejuje raz w roku, ale mieszka w innym klimacie i ma ca┼éy czas 60-70% wilgotno┼Ťci powietrza, na dodadek graj─ůc wpuszcza do fletu bardzo ma┼éo pary wodnej.
Ale pyta┼éem te┼╝ kilku muzyk├│w podr├│┼╝uj─ůcych i maj─ůcych do┼Ťwiadczenia w r├│┼╝nych klimatach,
i u nas w Polsce - olejek migdałowy!
Po prostu trzeba by─ç m─ůdrym
A kluczow─ů spraw─ů jest zachowanie odpowiedniej r├│wnowagi pomi─Ödzy wn─Ötrzem fletu a tym co na zewn─ůtrz. Jak pograsz troch─Ö i potem po┼éo┼╝ysz flet na zimnym stole ,do tego szklanym, g┼é├│wka p─Öknie i tyle, bo r├│┼╝nica temperatur mo┼╝e by─ç nawet powy┼╝ej 20 st.C
internetus

PostWys│any: Wto Gru 27, 2011 23:37     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak wygl─ůda┼é przed wyczyszczeniem:

Dzisiaj przyszed┼é i jest prawie kompletny no i troch─Ö zakurzony. Pier┼Ťcienie te┼╝ same spadaj─ů, ale to z wiadomego powodu.
Korek na ┼é─ůczeniach te┼╝ za lu┼║ny. Chyba flet wisia┼é u kogo┼Ť z┼éo┼╝ony na ┼Ťcianie. Drewno czarne, twarde - nie zarysujesz paznokciem, co┼Ť jak heban, ale nie jestem pewien, bo si─Ö nie znam.
Nigdzie nie ma ja┼Ťniejszych prze┼Ťwit├│w od przetartej bejcy. S┼éoje, czy pory s─ů ledwo widoczne.
Chyba b─Öd─Ö musia┼é si─Ö skontaktowa─ç z kim┼Ť, kto naprawia i reguluje takie cuda.
Znacie kogo┼Ť na ┼Ťl─ůsku w okolicach Katowic , B─Ödzina?

Ostatnio zmieniony przez internetus dnia Pon Sty 18, 2016 22:58 , w ca│oÂci zmieniany 1 raz
Powrˇt do gˇry
Perry

PostWys│any: Sro Gru 28, 2011 11:45     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest heban albo blackwood. One nie by┼éy bejcowane. To drewno tak ma. Flet jest do remontu co widac. Mo┼╝e by─ç w 430 Hz. Wi─Ökszo┼Ť─ç niemieckich flet├│w z integraln─ů stopk─ů tak mia┼éa Smile Na szcz─Ö┼Ťcie flety 6-klapowe sie da jeszcze jako┼Ť doprowadzi─ç do 440.

Skontaktuj si─Ö z Grze┼Ťkiem Tomaszewiczem:

http://gtmusicalinstruments.com/

Przemku co do oleju to mo┼╝na by o tym ksi─ů┼╝ki pisa─ç. Jaki wyp┼éyw ma dobre przesmarowanie instrumentu dobrze wie Ewelina. Potraktowa┼éem jej Gillesa moj─ů mieszank─ů i w instrumencie zdecydowanie poprawi┼é si─Ö d┼║wi─Ök. Co do cz─Östotliwo┼Ť─çi to niema idealnego przepisu. Ja robie to na s┼éuch. Je┼╝eli d┼║wi─Ök robi si─Ö bardziej rozlaz┼éy, mniej skupiony i flet ma wi─Öcej powietrza w d┼║wi─Öku to ju┼╝ sygna┼é ┼╝e co┼Ť jest nie tak. Niekt├│rzy smaruj─ů raz na 2 miesi─ůce, inni raz na rok.
Flety p─Ökaj─ů najcz─Ö┼Ťciej na bary┼éce i na g┼é├│wce. To jest wina slide'u. Po┼é─ůczenia drewna i metalu zawsze powoduj─ů problemy. Zreszt─ů ┼é─ůczenie drewno-drewno te┼╝ potrafi zrobi─ç psikusa.

Du┼╝o problem├│w ze wsp├│┼éczesnymi fletami wynika te┼╝ ze s┼éabego przygotowania drewna. Stare flety po zrobieniu rzadko p─Ökaj─ů. Co sie mia┼éo wyp─Öka─ç to si─Ö wyp─Öka┼éo i drewno zosta┼éo naturalnie przesezonowane przez lata odpoczynku od gry. Ja gram wy┼é─ůcznie na starociach Smile
Powrˇt do gˇry
przemek

PostWys│any: Sro Gru 28, 2011 20:45     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Przemku co do oleju to mo┼╝na by o tym ksi─ů┼╝ki pisa─ç

to┼╝ w┼éa┼Ťnie piszemy!

-do piszcza┼éek polskich z bzu czarnego i czere┼Ťni u┼╝ywam oleju lnianego!
Marek

Do│▒czy│: 22 Sty 2008
Sk▒d: Kniazie / Lublin

PostWys│any: Sro Gru 28, 2011 22:00     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pocz─ůtku mo┼╝esz przesmarowa─ç olejem migda┼éowym, do oleju mo┼╝esz doda─ç witaminy E co zapobiegnie starzeniu si─Ö oleju. Stary flet powiniene┼Ť rozgrywa─ç podobnie, jak nowy, musisz powoli dostarcza─ç mu wilgoci. Wilgotno┼Ť─ç drewna w tym momencie jest pewnie poni┼╝ej 20%. Zbyt intensywne granie na pocz─ůtku mo┼╝e spowodowa─ç du┼╝e napr─Ö┼╝enia w drewnie, drewno wewn─ůtrz rozszerza si─Ö zbyt szybko co mo┼╝e spowodowa─ç jego p─Ökni─Öcie. Sam olej powoduje spowolnienie wch┼éaniania wilgoci do instrumentu, jak r├│wnie┼╝ spowalnia jej utrat─Ö po zako┼äczeniu gry. Najlepiej zrobi─ç tak, jak napisa┼é Przemek z reklam├│wk─ů i g─ůbk─ů, instrument przejdzie wilgoci─ů powoli z ka┼╝dej strony. R├│┼╝ne gatunki drewna wymagaj─ů r├│┼╝nego olejowania. Drewno gatunk├│w niezbyt twardych takich, jak czere┼Ťnia, grusza, jab┼éo┼ä czy jawor ja traktuje mocniejszym olejem np. lnianym, tworzy on trwa┼é─ů pow┼éok─Ö, kt├│ra po kilku tygodniach utwardza si─Ö. Dobrym olejem jest olej tungowy z orzech├│w chi┼äskiego drzewa, tworzy on trwa┼ée pow┼éoki i sieciuje i tak samo, jak nasz olej lniany utwardza si─Ö pod wp┼éywem tlenu z atmosfery. Sprawd┼║, jak wygl─ůda powierzchnia ┼Ťcianek wewn─Ötrznych fletu, powinna by─ç maksymalnie g┼éadka, ale przy tak twardym drewnie o bardzo drobnym ziarnie nie powinno by─ç z tym problemu i olej migda┼éowy by┼éby dobry w Twoim wypadku. Pami─Ötaj o wycieraniu fletu po grze wewn─ůtrz.
Pozdrawiam Marek Bzowski
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
przemek

PostWys│any: Czw Gru 29, 2011 21:50     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a tak przy okazji Panowie, mo┼╝e by┼Ťcie si─Ö wypowiedzieli na temat codziennego przechowywania fletu!

Generalnie pono─ç nie zaleca si─Ö po graniu traktowa─ç go jako ozdob─Ö i wiesza─ç ┼╝eby ┼éadnie wygl─ůda┼é na ┼Ťcianie??
internetus

PostWys│any: Czw Gru 29, 2011 22:34     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U┼╝y┼éem oleju z orzech├│w w┼éoskich jak radzi┼é michal18c, bo mam w domu troch─Ö orzech├│w. W roli korka w stopce tymczasowo s─ů przetoczone gumowe uszczelki od kranu. Klapki okaza┼éy si─Ö szczelne. Tuning slide wygl─ůda┼é troch─Ö jak stara rynna. Wykonany jest chyba z jakiego┼Ť stopu z cynkiem, czy cyn─ů. Mia┼é pe┼éno bia┼éawych wykwit├│w, ale po wyczyszczeniu da si─Ö ustawi─ç. D┼║wi─Ök ma to sycz─ůcy bardzo. Dw├│ch najni┼╝szych ton├│w nie potrafi─Ö wydoby─ç. Niekt├│re d┼║wi─Öki nie bardzo stroj─ů. Zobacz─Ö co b─Ödzie po paru tygodniach pr├│b. Mo┼╝e jak nap─Öcznieje odrobin─Ö, to mu si─Ö odmieni.
Olejek migdałowy chyba kupię przez internet, bo gdzie nie zapytałem, to mnie odsyłali do spożywczaka po aromat do ciasta Smile .
Powrˇt do gˇry
przemek

PostWys│any: Pi▒ Gru 30, 2011 9:26     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

olejek bez konserwant├│w kupisz w sklepach ze zdrow─ů ┼╝ywno┼Ťci─ů lub zielarskich
Perry

PostWys│any: Pi▒ Gru 30, 2011 9:35     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ┼╝e flet niema do┼éu to albo jest nieszczelny albo z┼éa konstrukcja. W starych fletach te dolne d┼║wi─Öki by┼éy mocno anemiczne. Prawda jest taka ┼╝e doprowadzenie tego typu fletu do stanu przyzwoicie graj─ůcego to ok 400-500 z┼é. Samemu takie rzeczy nie udaj─ů si─Ö. W 80% przypadk├│w trzeba ingerowa─ç w kana┼é i ustnik. Samo smarowanie i uszczelnianie niewiele da.
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Flet irlandzki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id╝ do strony 1, 2  Nastŕpny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach