Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

How To Make A PCV Whistle?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> R├│┼╝ne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
michal18c

Do│▒czy│: 18 Sty 2008
Sk▒d: M─ůkolno

PostWys│any: Sro Sty 23, 2008 12:44     Temat postu: How To Make A PCV Whistle? Odpowiedz z cytatem

No w┼éa┼Ťnie jak?

A mo┼╝e tak... http://guido.gonzato.googlepages.com/whistle.html
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
Feaorn

Do│▒czy│: 09 Wrz 2007
Sk▒d: Bydgoszcz - Goldfinch Whistles

PostWys│any: Sro Sty 23, 2008 16:41     Temat postu: TWCalc Odpowiedz z cytatem

My┼Ťl─Ö, ┼╝e strona Guido to dobry wyb├│r na pocz─ůtek. Z mojego skromnego do┼Ťwiadczenia wynika, ┼╝e buduj─ůc whistle cz┼éek zdobywa zdolno┼Ťci zar├│wno whistlemakerskie, jak i typowo muzyczne. Zrozumienie chyba nigdy nie idzie na marne. Smile

Nim zbudujesz własnego whistla, zerknij na ten program Daniela Bingamona, który pomoże Ci stworzyć sensowny układ dziurek:

http://www.kingsmills.us/twcalc/twcalc.htm

Pamiętaj, że TWCalc podaje tylko przybliżone lokacje otworów. Do dokładnego, swego wymarzonego układu musisz dotrzeć empirycznie sam. Smile Powodzenia!
Powrˇt do gˇry
ywysme

Do│▒czy│: 28 Gru 2007
Sk▒d: stolica powiatu

PostWys│any: Sro Sty 23, 2008 18:30     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka pr├│b zrobienia swojego whistla z pcv mam juz za sob─ů, wi─Öcej tego nie powt├│rze. Jak kto┼Ť nie chce sie tym zaj─ů─ç na powa┼╝nie to chyba nie ma po co. Chyba, ┼╝e nie ma sie w┼éasnego instrumentu, taki mo┼╝e wystarczy─ç na pocz─ůtek:)Mi wystarczy┼é, ale tylko do popiskania.

Co do tej pierwszej strony to jest ca┼ékiem fajna, tylko ustnik, ┼╝e tak powiem do luftu. Ja tam si─Ö nie znam ale jak zrobi┼éam ustnik, wszystko dok┼éadnie wg tej strony to to co mi wysz┼éo nie wydawa┼éo, ┼╝adnego sensownego d┼║wi─Öku. Potem kombinowa┼éam, szuka┼éam jaki┼Ť innych opis├│w ustnika ale nic mi z tego nie wysz┼éo.
michal18c

Do│▒czy│: 18 Sty 2008
Sk▒d: M─ůkolno

PostWys│any: Sro Sty 23, 2008 22:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zrobi┼éem ustnik i ca┼é─ů reszt─Ö, ale nie umiem otwor├│w odpowiednio umie┼Ťci─ç 3 jako┼Ť brzmia┼éy, ale reszta 3 ostatnie nie wysz┼éo, d┼║wi─Ök bardzo fajny jak dla mnie, zam├│wi┼éem sobie low d u Pana Marka napocz─ůtek (aluminium)

Mo┼╝e w najbli┼╝szym czasie spr├│buj─Ö raz jeszcze powoli i z koncentracj─ů wykona─ç low'a ale w jakiej mi tonacji owy instrument wyjdzie to nie mam poj─Öcia.
Jak zrobi┼éem pierwszy pcv to jednym palcem do otworu nie mog┼éem dosi─Ögn─ů─ç
Powrˇt do gˇry
sarniak

Do│▒czy│: 03 Sie 2008

PostWys│any: Nie Sie 03, 2008 18:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze, pcv to nie jest to samo co pvc, Nie wiem, czy to pierwsze daje dużo gorsze brzmienie, ale to może mieć znaczenie. Ja zrobiłem swojego pierwszego whistle z rurek znalezionych w domu, więc nie mam pojęcia, czy to pvc, czy pcv - brzmi nieźle, więc jeżeli to drugie, to znaczy, że nawet przy pomyłce, tragedii nie ma.

Ywysme, musia┼éa┼Ť co┼Ť nie do ko┼äca doczyta─ç, albo ┼║le zinterpretowa─ç, bo ja zrobi┼éem ju┼╝ 3 ustniki i za ka┼╝dym razem otrzymywa┼éem ┼éadny d┼║wi─Ök. Wprawdzie w dw├│ch z nich jeszcze nie wywierci┼éem otwor├│w, wi─Öc nie mog─Ö powiedzie─ç na 100%, czy si─Ö udadz─ů, ale sam d┼║wi─Ök wyj┼Ťciowy od otwor├│w nie zale┼╝y.

Michal18c, możesz napisać, co dokładnie Ci nie wyszło?
Tzn. moim zdaniem jedyna rzecz, kt├│r─ů mo┼╝na spartaczy─ç w tej kwestii to przesadzenie z wielko┼Ťci─ů otwor├│w, ale mo┼╝e z czym┼Ť innym mia┼ée┼Ť problem. Pami─Ötajcie, ┼╝e te wielko┼Ťci i odleg┼éo┼Ťci s─ů podane orientacyjnie i trzeba to robi─ç wed┼éug wskaza┼ä ze strony. Jak ju┼╝ rozgrzejemy (koniecznie!) nasz fla┼╝olet, to sprawdzamy d┼║wi─Ök (w obu oktawach) dla wywierconej dziury, je┼╝eli jest za nisko, to rozwiercamy troszeczk─Ö. Je┼╝eli jest za wysoko, to niestety nic ju┼╝ sie zrobi─ç nie da.

Pozdrawiam,
sarniak
Yoshi
Site Admin

Do│▒czy│: 22 Sie 2007

PostWys│any: Nie Sie 03, 2008 20:08     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PVC to polichlorek winylu... PCV to b┼é─ůd j─Özykowy od polskiego PCW... To to samo Razz
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email
Feaorn

Do│▒czy│: 09 Wrz 2007
Sk▒d: Bydgoszcz - Goldfinch Whistles

PostWys│any: Nie Sie 03, 2008 22:42     Temat postu: PeFa┼éCe... Odpowiedz z cytatem

Zgadzam si─Ö z Panem Yoshim.

Czy nie mia┼ée┼Ť, drogi Sarniaku, na my┼Ťli PVC (zwykle bia┼ée) i CPVC (kremowe)?

Michale! Spr├│buj pokombinowa─ç z kalkulatorami - TWCalc (Tin whistle calculator) Daniela Bingamona ┼Ťwietnie si─Ö sprawdza. Daje mo┼╝liwo┼Ť─ç wzgl─Ödnego przewidzenia odleg┼éo┼Ťci i w┼éa┼Ťciwo┼Ťci d┼║wi─Ökowych poszczeg├│lnych otwor├│w. Tak jak ju┼╝ Sarniak s┼éusznie zauwa┼╝y┼é, nie trzymaj si─Ö kalkulatora bezwzgl─Ödnie, bo wskazuje on tylko przybli┼╝one odleg┼éo┼Ťci otwor├│w - wier─ç najpierw mniejszym wiert┼éem i stopniowo rozwiercaj dziurki. Empiryzm gra w tym momencie ogromn─ů rol─Ö, tote┼╝ pr├│buj i zdobywaj bezcenne do┼Ťwiadczenie! Wink
akukuq

Do│▒czy│: 04 Kwi 2008
Sk▒d: Pozna┼ä

PostWys│any: Sro Sie 06, 2008 9:43     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ze swojej strony polecam CPVC - jest nieco twardsze. Wad─ů tego rozwi─ůzania jest to, ┼╝e przy obr├│bce plastik ten wydaje specyficzny zapach. CPVC to s─ů rurki do ciep┼éej wody a PVC do zimnej (PVC mi─Öknie w wy┼╝szych temperaturach)
Co do ustnika, poradnik Guido Gonzato traktuje ca┼é─ů spraw─Ö w du┼╝ym uproszczeniu. Zrobienie dobrego ustnika jest ci─Ö┼╝k─ů spraw─ů. Zmiana niekt├│rych wymiar├│w nawet o 0,5mm to ju┼╝ bardzo du┼╝o i mo┼╝e z najlepszego ustnika zrobi─ç totaln─ů pora┼╝k─Ö brzmieniow─ů. Pomimo tego ┼╝e mam sporo sprz─Ötu i nie uwa┼╝am si─Ö za osob─Ö o dw├│ch lewych r─Ökach to od miesi─ůca eksperymentuj─Ö z ustnikami i ca┼éy czas nie jestem zadowolony.

Pozdrawiam bra─ç whistlemakersk─ů i whistleplayersk─ů. Smile
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
sarniak

PostWys│any: Sro Sie 06, 2008 14:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

akukuq napisa│:

Co do ustnika, poradnik Guido Gonzato traktuje ca┼é─ů spraw─Ö w du┼╝ym uproszczeniu. Zrobienie dobrego ustnika jest ci─Ö┼╝k─ů spraw─ů. Zmiana niekt├│rych wymiar├│w nawet o 0,5mm to ju┼╝ bardzo du┼╝o i mo┼╝e z najlepszego ustnika zrobi─ç totaln─ů pora┼╝k─Ö brzmieniow─ů. Pomimo tego ┼╝e mam sporo sprz─Ötu i nie uwa┼╝am si─Ö za osob─Ö o dw├│ch lewych r─Ökach to od miesi─ůca eksperymentuj─Ö z ustnikami i ca┼éy czas nie jestem zadowolony.

Z tego, co pami─Ötam (nie chc─Ö teraz wertowa─ç strony), Guido pisa┼é o tym, ┼╝e ma┼ée r├│┼╝nice w wymiarach powoduj─ů du┼╝e r├│┼╝nice w brzmieniu.

Ja nie wiem, na ile stwierdzenie "żadnego sensownego dźwięku", które napisała ywysme, ma się do Twojego stwierdzenia o niezadowoleniu. Bo inna sprawa, jeżeli to wydaje dźwięk niezły, ale czujesz, że to jeszcze nie jest to, a inna, jeżeli to w ogóle nie za bardzo chce gadać.

Dźwięk z mojego PVC w tonacji Eb podoba mi się bardziej niż mój Waltons Mellow D. Czy to znaczy, że mi się udało, czy że producentowi się nie udało - tego nie wiem, bo mało miałem dotychczas flażoletów w rękach.

Mo┼╝e inaczej - co Ci nie pasuje w d┼║wi─Öku Twoich ustnik├│w? Z ciekawo┼Ťci pytam, bo albo ja mam ma┼ée wymagania, albo od razu mi si─Ö uda┼éo zrobi─ç niez┼ée ustniki.

Co do tych program├│w do obliczania wymiar├│w whistle'a - ja sprawdza┼éem na fla┼╝olecie, kt├│ry ju┼╝ zrobi┼éem i wyniki by┼éy zupe┼énie rozbie┼╝ne. Dlatego nie wiem, czy nie lepiej by┼éoby u┼╝y─ç tabelki procentowej, kt├│ra zreszt─ů jest na stronie Guido. Wtedy po otrzymaniu d┼║wi─Öku wyj┼Ťciowego poprzez stopniowe ucinanie rurki, wiercimy otwory wed┼éug tych procentowych odleg┼éo┼Ťci, wielko┼Ťci─ů reguluj─ůc wysoko┼Ť─ç d┼║wi─Öku.

Ja robi┼éem z patternu na stronie, wi─Öc nie wiem jak to wychodzi. Tak czy owak b─Öd─Ö musia┼é poeksperymentowa─ç, bo chc─Ö zrobi─ç jeszcze jakie┼Ť w skalach molowych, czy orientalnych.

Pozdrawiam
sarniak

P.S. Jak kto┼Ť ma problemy z ustnikiem, to mo┼╝e lepiej b─Ödzie irish flute zrobi─ç?
http://lostbiro.com/blog/?p=391
akukuq

Do│▒czy│: 04 Kwi 2008
Sk▒d: Pozna┼ä

PostWys│any: Sro Sie 06, 2008 19:35     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

┬Čr├│d┼éem mojego niezadowolenia z ustnik├│w jest kilka rzeczy. Te, kt├│rych barwa mi odpowiada s─ů zbyt ciche a te g┼éo┼Ťniejsze maj─ů barw─Ö kt├│ra mniej mi si─Ö podoba. Po za tym, g┼éo┼Ťniejsze ustniki maj─ů wolniejszy "atak" (np. nuty artyku┼éowane na "t" odzywaj─ů si─Ö dopiero po u┼éamku sekundy a nie od razu. Uniemo┼╝liwia to zagranie szybkich rytm├│w opartych o tak─ů artykulacj─Ö). Do tego dochodzi problem r├│┼╝nic w g┼éo┼Ťno┼Ťci oktaw.

Ps. Zapomnia┼éem doda─ç, ┼╝e bazuj─Ö na whistlach ┼Ťp. Glenna Schultza "Water Weasel" a nie na LoTechWhistle.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
sarniak

PostWys│any: Nie Sie 17, 2008 11:35     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

akukuq napisa│:
┬Čr├│d┼éem mojego niezadowolenia z ustnik├│w jest kilka rzeczy. Te, kt├│rych barwa mi odpowiada s─ů zbyt ciche a te g┼éo┼Ťniejsze maj─ů barw─Ö kt├│ra mniej mi si─Ö podoba. Po za tym, g┼éo┼Ťniejsze ustniki maj─ů wolniejszy "atak" (np. nuty artyku┼éowane na "t" odzywaj─ů si─Ö dopiero po u┼éamku sekundy a nie od razu. Uniemo┼╝liwia to zagranie szybkich rytm├│w opartych o tak─ů artykulacj─Ö). Do tego dochodzi problem r├│┼╝nic w g┼éo┼Ťno┼Ťci oktaw.

Ci─Ö┼╝ko w zasadzie o takich opcjach przez internet gaworzy─ç. Pewnie mam za ma┼ée do┼Ťwiadczenie w graniu i za ma┼éo whistl├│w mia┼éem w r─Ökach, ┼╝eby co┼Ť wi─Öcej powiedzie─ç o brzmieniu moich wyrob├│w.

Cytat:

Ps. Zapomnia┼éem doda─ç, ┼╝e bazuj─Ö na whistlach ┼Ťp. Glenna Schultza "Water Weasel" a nie na LoTechWhistle.

Mo┼╝e spr├│buj si─Ö na lowtechu wzorowac Wink.

Z mojej strony taka pro┼Ťba, zapytanie - jest mo┼╝e kto┼Ť z Warszawy lub okolic, kto chcia┼éby ogra─ç moje whistle? Chodzi mi o kogo┼Ť do┼Ťwiadczonego, kto m├│g┼éby powiedzie─ç - acha, fajnie fajnie, to i tamto jest ┼║le, do poprawienia.

Na razie pytam czysto hipotetycznie, bo jeszcze musz─Ö ich kilka zrobi─ç, ┼╝eby samemu mie─ç wgl─ůd w to, kt├│re mi si─Ö uda┼éy mniej lub bardziej. Jakbym wiedzia┼é, ┼╝e kto┼Ť si─Ö zg┼éosi, to mo┼╝e mia┼ébym wi─Öksz─ů motywacj─Ö Razz

Pozdrawiam
Feaorn's Daddy

Do│▒czy│: 07 Gru 2008
Sk▒d: Bydgoszcz

PostWys│any: Wto Cze 09, 2009 13:04     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat ucich┼é by┼é, szkoda. Wybaczcie, ┼╝e - by go o┼╝ywi─ç - wtr─ůcam do┼ä swoje trzy grosze, wynikaj─ůce z moich do┼Ťwiadcze┼ä.
- Ywysme ma poniek─ůd racj─Ö, ┼╝e "Jak kto┼Ť nie chce sie tym zaj─ů─ç na powa┼╝nie to chyba nie ma po co". Wykonanie kilku czy kilkunastu instrument├│w to tylko nie┼Ťmia┼éy pocz─ůtek. Dawno ju┼╝ straci┼éem rachub─Ö ile dziesi─ůtek moich pr├│b wyl─ůdowa┼éo w koszu.
Budowanie instrumentu to zawsze lekcja cierpliwo┼Ťci i pokory.
Owo "poniek─ůd" i "chyba" ma jednak swoje uzasadnienie - ot├│┼╝, nie przekonamy si─Ö czy "to jest to" je┼Ťli nie spr├│bujemy. Pasja budzi si─Ö czasami w spos├│b nadzwyczaj zaskakuj─ůcy.
- Co do nazewnictwa PVC - Yoshi ma racj─Ö. (Acha, barwa nie jest wskazaniem odmiany PVC - mo┼╝na je, w procesie produkcyjnym, barwi─ç dowolnie).
- Akukuq słusznie rzekł, że CPVC jest twardsze i bardziej się nadaje na budowę whistla. Co do zapachu: za ostra jazda + grzanie = smrodek Wink
Wspomniana stronka Guido to rzeczywi┼Ťcie du┼╝e uproszczenie. Chwa┼éa jednak autorowi za ni─ů, bo tysi─ůce ludzi pobudzi┼éa do roboty!
Akukuq wspomniał o "0,5mm", jak go znam, nie chciał straszyć, ale należy tu wpisać 0,05mm Smile
- Sarniak napisa┼é: "Jak kto┼Ť ma problemy z ustnikiem, to mo┼╝e lepiej b─Ödzie irish flute zrobi─ç?" Ech, embouchure to magia! Zapytajcie p. Grzesia Tomaszewicza, albo Perrego.
Co do zdania Sarniaka: "sam d┼║wi─Ök wyj┼Ťciowy od otwor├│w nie zale┼╝y" - nie zgadzam si─Ö!
W ka┼╝dym flecie "wszystko zale┼╝y od wszystkiego"!

Ide─ů tego postu nie by┼éo zniech─Öcanie do budowy w┼éasnego instrumentu - wr─Öcz przeciwnie!
┬Žwiadomo┼Ť─ç trudno┼Ťci jakie nas czekaj─ů bywa pobudzaj─ůca! Czego ┼╝ycz─Ö Smile
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> R├│┼╝ne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach