Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Pocz─ůtki i pytania.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Flet irlandzki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
QuendiX

Do│▒czy│: 13 Sie 2009
Sk▒d: Wojenna Pi┼éa ;)

PostWys│any: Sro Maj 11, 2011 10:09     Temat postu: Pocz─ůtki i pytania. Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich Smile

Oko┼éo p├│┼étora miesi─ůca temu zakupi┼éem Flet Irlandzki D keyless wykonany przez Grzegorza Tomasiewicza.

Do┼Ť─ç szybko opanowa┼éem wydobywanie d┼║wi─Öku za ka┼╝dym razem, jednak mam kilka "dolegliwo┼Ťci".

1.Od pocz─ůtku mam pewn─ů, ┼╝e tak powiem niedogodno┼Ť─ç w wydobyciu d┼║wi─Ök├│w D i E w pierwszej oktawie - musze si─Ö nad nimi skupi─ç i d┼║wiekom brak mocy, kt├│r─ů znam z mojego Low Whistla. Dopiero po kilkunastu minutach grania mog─Ö wydoby─ç te d┼║wi─Öki do┼Ť─ç p┼éynnie bez skupiania si─Ö nad strumieniem powietrza i mam wra┼╝enie, ┼╝e flet musi si─Ö nawil┼╝y─ç par─ů i dopiero wtedy zaczyna gra─ç "wyra┼║niej".
Poczyta┼éem troch─Ö forum i przesun─ů┼éem korek oko┼éo 2-3 mm bli┼╝ej dzi├│rki, w kt├│r─ů si─Ö dmie i wydaje mi si─Ö, ┼╝e faktycznie to nieco wzmocni┼éo te dwa d┼║wi─Öki. I tu pytanie czy to normalne, ┼╝e te d┼║wi─Öki s─ů jakby s┼éabsze i ich moc si─Ö zwi─Ökszy wraz z up┼éywam czasu i wyuczeniem si─Ö gry i rozegraniem Fletu ?

2. Kolejna rzecz - czysto┼Ť─ç d┼║wi─Ök├│w. Jak zaczynam gra─ç to d┼║wi─Öki s─ů, nazwa┼ébym to "szeleszcz─ůce" i dopiero jak pogram d┼éu┼╝ej to si─Ö poprawiaj─ů i graj─ů czy┼Ťciej. Jednak nawet jak ju┼╝ rozegram troch─Ö flet to przez pierwsz─ů chwile zaczyna gra─ç czysto po czym po chwili z powrotem zaczyna gra─ç nieczysto. I tu kolejne pytanie, czy to ma zwi─ůzek z mi─Ö┼Ťniami twarzy i brakiem ich przyzwyczajenia do takiego "ustwienia" ust ? Wydaje mi si─Ö ┼╝e po prostu nie daje rady przez d┼éu┼╝szy czas utrzymywa─ç takiego samego kszta┼étu ust co powoduje nieczysto┼Ťci, albo mo┼╝e chodzi o uk┼éad ust do fletu i ┼║le co┼Ť robie. Ewentualnie czy s─ů jakie┼Ť ─çwiczenia na poprawienie mi─Ö┼Ťni twarzy, kt├│re mogliby┼Ťcie poda─ç?

3. Na koniec co┼Ť co mnie mocno zniech─Öca przy tym flecie :/ - mam za kr├│tki strumie┼ä powietrza/ za kr├│tki oddech. Ten mankament mnie nie do┼Ťc ┼╝e zniech─Öci┼é to jeszcze troch─Ö cofn─ů┼é w rozwoju uczenia si─Ö melodii. Nie jestem w stanie zagra─ç do ko┼äca wers├│w nawet najprostszego utworu w wolnym tempie ;( Po 10 minutach walki zaczyna mi si─Ö kr─Öci─ç w g┼éowie i w og├│le wpadam w dziwny stan jak s─ůdze przez u┼╝ywanie przepony. Czy s─ů jakie┼Ť ─çwiczenia poprawiaj─ůce d┼éugo┼Ť─ç strumienia powietrza i czy mogliby┼Ťcie je poda─ç?

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
michal18c

Do│▒czy│: 18 Sty 2008
Sk▒d: M─ůkolno

PostWys│any: Sro Maj 11, 2011 14:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie gram na flecie poprzecznym, ale zauważyłem że podczas gry na duduku ładniejszy dźwięk 'pojawia' się po ok. 40 minutach. Taki urok drewna... ;D
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
Adidadi

Do│▒czy│: 29 Sie 2007
Sk▒d: Szczytno/Olsztyn

PostWys│any: Czw Maj 12, 2011 10:01     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je┼╝eli chodzi o "d┼éugo┼Ť─ç oddechu", nale┼╝y wykonywa─ç ─çwiczenia na rozci─ůganie przepony. Og├│lnie trzeba przy wdechu zwraca─ç uwag─Ö, ┼╝eby nie wci─ůga─ç powietrza w p┼éuca, tylko w przepon─Ö. Jak bierzesz wdech to przytrzymaj sobie klatk─Ö piersiow─ů, ┼╝eby si─Ö nie unosi┼éa, wtedy troch─Ö powietrza p├│jdzie w przepon─Ö. Na pocz─ůtek trzeba sobie po prostu u┼Ťwiadomi─ç co si─Ö dzieje z tym powietrzem i jak to dzia┼éa, ┼╝eby to kontrolowa─ç (tak my┼Ťl─Ö). Najprostsze ─çwiczenia, to wci─ůganie i wypuszczanie powietrza przez zw─Ö┼╝one usta z lekkim sykiem, tak aby trzeba by┼éo u┼╝y─ç si┼éy do wci─ůgni─Öcia powietrza (oczywi┼Ťcie nale┼╝y przy tym kontrolowa─ç gdzie to powietrze jest wt┼éaczane). Zaleta tego ─çwiczenia jest to, ┼╝e mo┼╝na je robi─ç wsz─Ödzie i zawsze. Drugie polega na tym, ┼╝e trzeba kucn─ů─ç tak, aby kolanami przycisn─ů─ç klatk─Ö piersiow─ů i wtedy bra─ç g┼é─Öbokie oddechy. Powietrze z braku miejsca w p┼éucach p├│jdzie w przepon─Ö. Przy tym ─çwiczeniu czu─ç jak przepona wype┼énia si─Ö powietrzem nawet od strony plec├│w.
Powrˇt do gˇry
Luki

Do│▒czy│: 10 Gru 2007
Sk▒d: Wroc┼éaw

PostWys│any: Sob Maj 14, 2011 15:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ekspertem nie jestem, ale mog─Ö przypuszcza─ç, ┼╝e wydychasz powietrze zbyt szerokim strumieniem. Przez to szybko pozbywasz si─Ö jego zapasu i musisz cz─Ö┼Ťciej bra─ç oddech aby gra─ç.
Moja rada kt├│ra zadzia┼éa┼éa w moim przypadku: zamknij usta, u┼Ťmiechnij si─Ö lekko bez podnoszenia koncik├│w ust. Lekko wydmij wargi na zewn─ůtrz wci─ů┼╝ nie otwieraj─ůc ich.
Następnie spróbuj wydmuchać powietrze przez te zamknięte usta, tak żeby było wystrzeliwane z oporem. Szczelina pomiędzy wargami powinna być jak najgładsza (dlatego wydymamy wargi) i jak najwęższa.
Usta trzeba przyzwyczai─ç do takiej pracy, wi─Öc trzeba sporo ─çwiczy─ç ┼╝eby nie traci─ç optymalnego ustawienia.

Pozrawiam
QuendiX

PostWys│any: Pi▒ Sie 19, 2011 10:45     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi─Ökuje, za wszystkie porady Smile

Pytanie do Lukiego -> Jakie powinno by─ç ustawienie warg przy tym ─çwiczeniu?

─çwiczenie kt├│re poda┼ée┼Ť poleci┼é mi te┼╝ Janek K┼éoczko, kt├│remu przy okazji podzi─Ökuje za spotakanie i u┼Ťwiadomienie mnie co ┼║le robi─Ö Smile

Mam pewn─ů rozbie┼╝no┼Ť─ç w ustawieniu ust pomi─Ödzy tym ─çwiczeniem bez fletu, a wykonywaniem tego samego z fletem, a dok┼éadniej podczas robienia tego ─çwiczenia powietrze wydmuchiwane jest przez male┼äk─ů dzi├│rk─Ö i rozumiem ┼╝e tak mam by─ç i ustawienie warg jest na r├│wni, natomiast gdy staram si─Ö to samo ─çwiczenie powt├│rzy─ç z fletem to g├│rna warga wysuwa si─Ö bardziej do przodu i zamiast tej ma┼éej dzi├│rki z ─çwiczenia robi mi si─Ö dzi├│ra, przez kt├│r─ů nie kontroluje ju┼╝ tak powietrza, a gdy ustawiam wargi na r├│wni to flet wydaje z siebie d┼║wi─Ök (albo i nie), ale nieczysty.

Pozdrawiam
K.J.
Powrˇt do gˇry
Luki

Do│▒czy│: 10 Gru 2007
Sk▒d: Wroc┼éaw

PostWys│any: Sro Sie 24, 2011 0:38     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo┼╝e pomo┼╝e Ci ta strona.
http://www.larrykrantz.com/embpic.htm

Mo┼╝esz popatrzy─ç na r├│┼╝ne ustawienia ust i znale┼Ť─ç w┼éasne ustawienie warg. Przy grze na flecie drewnianym strumie┼ä powietrza powinien by─ç w─Ö┼╝szy nie┼╝ przy metalowym.

Najbardziej pomo┼╝e Ci jak skonsultujesz si─Ö z kim┼Ť w cztery oczy.
Pozdrawiam
Barfly

Do│▒czy│: 28 Sie 2007
Sk▒d: Gliwice

PostWys│any: Sro Sie 24, 2011 9:05     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dok┼éadnie Smile B─Ödziesz na festiwalu w B─Ödzinie? Je┼╝eli tak, to zahacz mnie tam przy jakiej┼Ť okazji a zerkniemy jak Ci idzie. Tak teoretycznie, na odleg┼éo┼Ť─ç cie┼╝ko cosik konkretnego doradzi─ç.
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
QuendiX

PostWys│any: Sro Sie 24, 2011 9:49     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Idzie mi s┼éabo, a nawet bym powiedzia┼é, ┼╝e bardzo s┼éabo i troch─Ö si─Ö w cudzys┼éowie boj─Ö dotyka─ç do tego Fletu, a to dlatego, ┼╝e si─Ö naczyta┼éem i nas┼éucha┼éem, ┼╝e na pocz─ůtku ┼éatwo naby─ç z┼ée nawyki. Staram si─Ö codziennie gra─ç na Low Whistlu, i te┼╝ w tym czasie pr├│buje z poprzekiem przy lustrze ─çwiczy─ç, ale jak staram si─Ö gra─ç w─ůskim strumieniem to ┼éatwiej mi wydoby─ç na nim drug─ů oktawe ni┼╝ pierwsz─ů. Pierwsza oktawa mi wychodzi, ale wtedy strumie┼ä powietrza mam zbyt szeroki i szybko ko┼äczy mi si─Ö powietrze...

Nie mam pomysłu jak praktykować ćwiczenia jak nawet ustwić względem ust tego Fletu nie potrafie Sad

A propo Będzina, nia planowałem, ale zostały dwa dni więc może się zbiorę i pojadę tylko czy tam można pojechać z namiotem ?

Pozdrawiam
K.J.
Powrˇt do gˇry
Barfly

PostWys│any: Sro Sie 24, 2011 11:37     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedyne co mog─Ö (mo┼╝e na pocieszenie) od siebie doda─ç to to, ┼╝e graj─ůc ca┼éy czas zmieniam ustawienia ust - nie mam jednego "z┼éotego ┼Ťrodka" na wszystkie barwy i rejestry. Jedno ustawienie dobrze si─Ö sprawdza w g├│rze, inne w dole, jedno do ┼éagodnego d┼║wi─Öku, inne do ostrzejszego - jest to zupe┼énie normalne. I to w┼éa┼Ťnie metoda pr├│b i b┼é─Öd├│w sobie jako┼Ť do nich dochodzi┼éem, wi─Öc zdecydowanie zach─Öcam do eksperymentowania. Polecam te┼╝ osobisty kontakt z kimkolwiek kto ju┼╝ gra - jedno takie bezpo┼Ťrednie spotkanie daje wi─Öcej ni┼╝ kilka przeczytanych poradnik├│w.

A propos namiotu - obawiam si─Ö, ze oficjalnie nie ma takiej opcji, ale zawsze mo┼╝na obczai─ç alternatywy na http://www.zamekfestival.pl/
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
QuendiX

PostWys│any: Sro Sie 24, 2011 12:08     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W┼éa┼Ťnie Pani mi odpisa┼éa na maila, ┼╝e mnie zapisa┼éa na nocleg wi─Öc w B─Ödzinie ju┼╝ mam zamiar si─Ö pojawi─ç - my┼Ťla┼éem, ┼╝e B─Ödzin ju┼╝ by┼é dlatego nawet si─Ö nie interesowa┼éem przybyciem.

Mam nadziej─Ö, ┼╝e si─Ö spotkam z Tob─ů Witku i mo┼╝e mi doradzisz jak ten instrument uja┼╝mi─ç Smile

Gdyby jednak nie to ewentualnie poprosz─Ö Ewelin─Ö G. o kilka lekcji, po kt├│rych mog┼ébym ju┼╝ sam rze┼║bi─ç dalej nie zawracaj─ůc nikomu g┼éowy.

K.J
Powrˇt do gˇry
Barfly

PostWys│any: Sro Sie 24, 2011 12:23     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam si─Ö Cool Do zobaczyska!

PS - w sobot─Ö o 11:00 na zamkowym dziedzi┼äcu odb─Öd─ů si─Ö warsztaty fletowe - poprowadzi je G├ęza Frank z Parsec. Warto zajrze─ç!
Lulu

Do│▒czy│: 27 Gru 2009
Sk▒d: Bydgoszcz

PostWys│any: Czw Sie 25, 2011 0:13     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widz─Ö, ┼╝e kto┼Ť dysponuje tu nieoficjalnymi informacjami...
Witek wiesz co┼Ť na temat warsztat├│w whistlowych?
Powrˇt do gˇry
Barfly

PostWys│any: Czw Sie 25, 2011 7:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Informacje jak najbardziej oficjalne - wisz─ů na stronie festiwalu. Whistle, flety, low whistle - wszystko b─Ödzie w jednym.
QuendiX

PostWys│any: Czw Sie 25, 2011 9:19     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na stronie Zamku w dziale Program po lewej stronie s─ů wypisane wszystkie warsztaty i godziny kiedy si─Ö odbywaj─ů.

http://www.zamekfestival.pl/program.html

W sobote s─ů warsztaty fletowe, a po nich bodhr├ín'owe...i tu si─Ö zastanawiam czy bra─ç mojego zdech┼éego O'kane'a ;( czy go nie bra─ç ┼╝eby sobie wstydu nie robi─ç i ┼╝ebra─ç u kogo┼Ť bodhran na warsztatach :/ albo jak za dawnych czas├│w wezm─Ö teczk─Ö na dokumenty ... i tiper z drewna r├│┼╝anego od Seamus'a tak dla r├│wnowagi

W niedziel─Ö za to gitarowe na DAGDAD, te┼╝ si─Ö przyda.

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Flet irlandzki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach