Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Flet Irlandzki - co polecacie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Flet irlandzki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
QuendiX

Do│▒czy│: 13 Sie 2009
Sk▒d: Wojenna Pi┼éa ;)

PostWys│any: Pon Lut 28, 2011 10:16     Temat postu: Flet Irlandzki - co polecacie Odpowiedz z cytatem

Cze┼Ť─ç, od d┼éu┼╝szego czasu zamierzam si─Ö do kupna Fletu Irlandzkiego. M├│j fundusz na ten cel obecnie to oko┼éo 4500-5000z┼é, ale mog─Ö jeszcze dozbiera─ç jakby co.

Mam kilka pytań natury techniczno-teoretycznych:

Od jakich maker├│w polecacie flety dobrej jako┼Ťci?

Jakie s─ů r├│┼╝nice dotycz─ůce drewna z jakiego s─ů wykonane?

Czy klapy mo┼╝na doda─ç do keylessa p├│┼║niej ?

Czy klapy w og├│le mi si─Ö przydadz─ů i je┼Ťli ju┼╝ to z jakimi klapami zamawia─ç Flet?

Taka poboczna pro┼Ťba, czy jaki┼Ť posiadacz Fletu Irlandzkiego (b─ůd┼║ kilku Flet├│w) z Warszawy, b─ůd┼║ najbli┼╝szych okolic ewentuanie mo┼╝e si─Ö ze mn─ů spotka─ç ┼╝ebym m├│g┼é bardziej namacalnie si─Ö dowiedzie─ç czy Flet, kt├│ry posiada mi pasuje. Do tej pory gra┼éem tylko na jedynym Flecie - Copley & Boegli w Delrinie D Keyless.

Nadmienie ┼╝e z nieznanych mi przyczyn mam ch─Ö─ç zam├│wi─ç Flet u Martina Doyla - Celtic style w Cocus D Keyless

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
przemek

Do│▒czy│: 24 Lis 2007
Sk▒d: Wroc┼éaw

PostWys│any: Pon Lut 28, 2011 11:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja , mimo ┼╝e jeszcze nie mam, czekam ju┼╝ 14 miesi─Öcy, polecam Pola Jezequela z Bretanii, w og├│le w Bretanii jest kilku b. dobrych maker├│w.
Co do drewna , zamówiłem flet z mopane , poczytaj o tym drewnie, po za tym bardzo lubię taki kolor Smile
mia┼éem okazj─Ö pogra─ç na takim flecie i nie mam w─ůtpliwo┼Ťci!
polecił mi go Diarmuid Johnson mimo ,że sam gra na co dzień na fletach Hammy Hamilton
Co do klap - trzeci rok gram na flecie bezklapowym i brakuje mi wszystkich d┼║wi─Ök├│w kt├│rych nie mam, a w szczeg├│lno┼Ťci Es (Dis), do┼Ť─ç cz─Östo potrzebne jest te┼╝ Gis ( w A-dur ) ale to zale┼╝y ju┼╝ od repertuaru,

sze┼Ť─ç klap za┼éatwia ca┼é─ů spraw─Ö, masz ca┼é─ů skal─Ö - nigdy nie wiadomo co b─Ödziesz sobie chcia┼é sobie pogra─ç, a przy takim wydatku nie ma co rezygnowa─ç z jakiego┼Ť d┼║wieku.

Z drugiej strony je┼Ťli ju┼╝ grasz jaki┼Ť czas i nie natrafi┼ée┼Ť na nic, co by┼Ť chcia┼é sobie zagra─ç i gdzie potrzebne s─ů klapy, to mo┼╝e nie s─ů Ci wcale potrzebne, a to BARDZO zmienia cen─Ö!

Ale dobr─ů alternatyw─ů jest Tomasiewicz z Warszawy, cenowo! a i jego flety s─ů ca┼ékiem- ca┼ékiem, no i masz na miejscu!
Nie wiedzia┼éem ,┼╝e robi w og├│le i do tego tak dobre, jak si─Ö dowiedzia┼éem to ju┼╝ mia┼éem wp┼éacon─ů zaliczk─Ö...
fishman

Do│▒czy│: 13 Sty 2008
Sk▒d: Toru┼ä

PostWys│any: Pon Lut 28, 2011 12:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze┼Ť─ç, moim zdaniem drewno r├│┼╝nica mi─Ödzy drewnem nie ma znaczenia, gram na blackwoodzie i nie potrzebuj─Ö wi─Öcej. Wypada┼éoby pomy┼Ťle─ç o slajdzie, wyj─ůtkowo przydatna rzecz, je┼╝eli nie chcesz po┼Ťwi─Öca─ç wypracowanej barwy d┼║wi─Öku dla stroju (w zespole oczywi┼Ťcie), ale przy tym przedziale cenowym to standard. Klapy to nie tylko nowe d┼║wi─Öki, ale i pot─Ö┼╝ne E je┼╝eli u┼╝yjesz klapy Es, a ten d┼║wi─Ök jest cz─Östo wykorzystywany. Przy szybszych kawa┼ékach w A dur bez klapy G te┼╝ ci─Ö┼╝ko utrzyma─ç r├│wn─ů moc. Bez klapy c prze┼╝yjesz, reszta klap to albo jakie┼Ť szkockie, cz─Östo w B i Es (ale to mo┼╝esz przerobi─ç na co chcesz), albo muzyka rozrywkowa.

Gram na Copleyu i jest spoko, szczeg├│lnie d├│┼é, a g├│r─Ö my┼Ťl─Ö, ┼╝e wypracuj─Ö jeszcze. Podobnie korzystnie cenowo stoj─ů flety O'brien, klipy na stronie zrobione bez ┼╝adnych przekszta┼éce┼ä czy pog┼éos├│w (jak pami─Ötam) i brzmi─ů i wygl─ůdaj─ů ┼éadnie. Zupe┼énie inn─ů bajk─ů, ale te┼╝ wart─ů rozwa┼╝enia jest flet koncertowy. Za 2 tysie dostaniesz yamaszk─Ö, za 3 z otwartymi klapami. Je┼╝eli chodzi o chromatyk─Ö to jest piku┼Ť, d┼║wi─Ök troch─Ö si─Ö r├│┼╝ni ale ornamentcje te┼╝ wychodz─ů (nie gra┼éem na otwartych klapach, ale na zamkni─Ötych daje rad─Ö).
Powrˇt do gˇry
fishman

PostWys│any: Pon Lut 28, 2011 12:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mia┼éem na my┼Ťli oczywi┼Ťcie klap─Ö Gis. A co do odnowionych antyk├│w z pracowni p. GT - by┼éem, zagra┼éem i polecam.
Powrˇt do gˇry
przemek

PostWys│any: Pon Lut 28, 2011 13:06     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co wiem Grzegorz Tomasiewicz robi też flety całkiem nowe!
QuendiX

PostWys│any: Pon Lut 28, 2011 13:22     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A m├│g┼ébym prosi─ç o jakie┼Ť przyk┼éady utwor├│w, w kt├│rych te klapy si─Ö wykorzystuje ?

Ze wzgl─Ödu na to, ┼╝e nie jestem w stanie opanowa─ç nazewnictwa d┼║wi─Ök├│w, bo to jak rozmowa z niewidomym o kolorach to chcia┼ébym sprawdzi─ç trudno┼Ť─ç zagrania takich utwor├│w na Low D ze s┼éuchu.
Powrˇt do gˇry
przemek

PostWys│any: Pon Lut 28, 2011 13:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gram g┼é├│wnie ze s┼éuchu, i nie zawsze znam tytu┼éy, ale co┼Ť pomy┼Ťl─Ö p├│┼║niej,
mo┼╝e w mi─Ödzyczasie kto┼Ť co┼Ť napisze...
fishman

PostWys│any: Pon Lut 28, 2011 13:50     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

swedish jig wykorzystuje f w molowej cz─Ösci
Powrˇt do gˇry
Janek

Do│▒czy│: 28 Lut 2011
Sk▒d: Warszawa

PostWys│any: Pon Lut 28, 2011 22:02     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zale┼╝y, jak─ů muzyk─Ö chcesz gra─ç. Je┼╝eli b─Ödziesz gra┼é irlandzk─ů, to mo┼╝esz si─Ö bez klap obej┼Ť─ç. Nie zagrasz kilku nowszych kawa┼ék├│w, ale 98% repertuaru b─Ödziesz m├│g┼é pogra─ç. Je┼╝eli zechcesz jednak gra─ç kawa┼éki O'Carolana, co┼Ť breto┼äskiego albo, nie daj Bo┼╝e, kawa┼éki spoza tradycji celtyckich lub co┼Ť bardziej awangardowego z pozycji irlandzkopodobnych, klapy s─ů fajnym wynalazkiem. Polecam.

Dobrych maker├│w jest mn├│stwo, w Bretanii, Stanach, Anglii, Australii, Niemczech... a nawet w Irlandii. Jest nawet jeden w Polsce, bo Grzegorz Tomaszewicz (nie Tomasiewicz) jest naprawd─Ö godny polecenia.

Nie zawsze dobry maker oznacza dobry flet (widzia┼éem flety Hamiltona, kt├│re si─Ö nadawa┼éy co najwy┼╝ej do podpierania okiennic), nie zawsze dobry maker oznacza dobry kontakt. Akurat Doyle nie nale┼╝y do moich ulubie┼äc├│w, jego flet ┼Ťrednio mnie zachwyci┼é - kiedy┼Ť mieli┼Ťmy na ten temat przyjacielsk─ů r├│┼╝nic─Ö zda┼ä z Witkiem z Duan├│w, kt├│ry do tej pory gra na flecie Doyle'a, ale mia┼é k┼éopoty chyba z terminowym zdobyciem zdobyciem instrumentu. Moje typy (z tych, co gra┼éem): Glenn Watson, Sam Murray, Pol Jezequiel, Michael Grinter, Patrick Olwell, Gilles Lehart, ale gra┼éem te┼╝ na bardzo fajnych fletach np. Desi Seery'ego (kt├│ry robi flety z tworzywa), i ostatnio na niez┼éym Copleyu, czyli zdarzaj─ů si─Ö okazy te┼╝ na ┼Ťredniej p├│┼éce.

Klapy do keylessa teoretycznie mo┼╝na dorobi─ç p├│┼║niej, tzn. albo zamawiasz u makera flet z blokami pod klapy, albo sobie p├│┼║niej dorabiasz klapy na ko┼ékach. Je┼╝eli masz flet z kr├│tk─ů n├│┼╝k─ů, zapomnij o klapach C i C#. Nie to, ┼╝eby to by┼éa wielka strata - s─ů one zasadniczo zb─Ödne i w wi─Ökszo┼Ťci modeli ha┼éasuj─ů - dobrze sprawdzaj─ů si─Ö tylko w modelu Hawkes, ale to model bardzo rzadko wykonywany.

Drewno robi r├│┼╝nic─Ö w niewielkim zakresie - wi─Ökszo┼Ť─ç g─Östych gatunk├│w brzmi w┼éa┼Ťciwie tak samo, natomiast takie gatunki jak bukszpan czy grusza daj─ů nieco "s┼éodszy" d┼║wi─Ök. Dla tej muzyki nie ma to wi─Ökszego znaczenia.

Je┼Ťli zamawia─ç flet, to wg. mnie najlepiej z sze┼Ťcioma klapami (czyli pe┼éne oklapowanie minus C i C#) - po co potem plu─ç sobie w brod─Ö.

Je┼Ťli jeste┼Ť zainteresowany jak brzmi flet oklapowany, odezwij si─Ö do mnie na priva - jestem w Warszawie.
Powrˇt do gˇry
QuendiX

PostWys│any: Wto Mar 01, 2011 10:52     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi─Öki za odpowiedzi Smile

Janek napisa│:
Zale┼╝y, jak─ů muzyk─Ö chcesz gra─ç.

Muzyk─Ö przede wszystkim ITM, ale ch─Ötnie pogra┼ébym te┼╝ Bretony i co┼Ť w stylu muzyki Hiszpa┼äskiej/Cyga┼äskiej.

Janek napisa│:
Je┼╝eli masz flet z kr├│tk─ů n├│┼╝k─ů

Nie bardzo wiem o czym piszesz.Mo┼╝esz bardziej opisa─ç czym jest ta kr├│tka n├│┼╝ka, jestem w tym temacie laikiem.

Janek napisa│:
Klapy do keylessa teoretycznie można dorobić później, tzn. albo zamawiasz u makera flet z blokami pod klapy,, albo sobie później dorabiasz klapy na kołkach.

Czy te bloki nie przeszkadzaj─ů gra─ç ?

Czy ewentualnie dorobione klapy na ko┼ékach maj─ů jakie┼Ť wady, np. cz─Ö┼Ťciej si─Ö uszkadzaj─ů ?

Jeszcze co do slide, czyta┼éem gdzie┼Ť, ┼╝e je┼Ťli Flet jest dwucz─Ö┼Ťciowy to nie ma sensu kupowa─ç Fletu ze slidem, bo jak wiadomo drewno pracuje a metal nie co mo┼╝e powodowa─ç uszkodzenie Fletu, a przy dwu cz─Ö┼Ťciowym Flecie zawsze jest mo┼╝liwo┼Ť─ç lekkiego dostrojenia si─Ö - chcia┼ébym zna─ç Wasze opinie na ten temat.

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki
Powrˇt do gˇry
jurbassteck

Do│▒czy│: 25 Kwi 2009
Sk▒d: Jelenia G├│ra

PostWys│any: Czw Mar 03, 2011 9:35     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

QuendiX napisa│:

Jeszcze co do slide, czyta┼éem gdzie┼Ť, ┼╝e je┼Ťli Flet jest dwucz─Ö┼Ťciowy to nie ma sensu kupowa─ç Fletu ze slidem, bo jak wiadomo drewno pracuje a metal nie co mo┼╝e powodowa─ç uszkodzenie Fletu, a przy dwu cz─Ö┼Ťciowym Flecie zawsze jest mo┼╝liwo┼Ť─ç lekkiego dostrojenia si─Ö - chcia┼ébym zna─ç Wasze opinie na ten temat.

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki

Metal te┼╝ pracuje, to si─Ö nazywa rozszerzalno┼Ť─ç temperaturowa. Oczywi┼Ťcie b─Ödzie pracowa┼é inaczej ni┼╝ drewno, ale jednak.
Janek

Do│▒czy│: 28 Lut 2011
Sk▒d: Warszawa

PostWys│any: Wto Mar 08, 2011 8:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak chcesz gra─ç hiszpa┼äsk─ů i cyga┼äsk─ů, to klapy s─ů bardzo wskazane. Przy bretonach te┼╝ nie przeszkadzaj─ů.

Krótka a długa nóżka: patrz tutaj: http://www.mcgee-flutes.com/images/foot%20joints.jpg

Długa nóżka jest przystosowana do zamontowania klap C i C#. Na krótkiej ten numer nie przejdzie.

Bloki nie przeszkadzaj─ů gra─ç.

Klapy na ko┼ékach nie uszkadzaj─ů si─Ö cz─Ö┼Ťciej, tyle ┼╝e nie wygl─ůdaj─ů tak "stylowo" jak na blokach. Poza tym z punktu widzenia ergonomii s─ů mniej awaryjne (nie to, ┼╝e blokowe s─ů jakie┼Ť strasznie awaryjne - ale sam zauwa┼╝y┼ée┼Ť, ┼╝e drewno pracuje inaczej ni┼╝ metal; metalowe klapy w drewnianych blokach, inna rozszerzalno┼Ť─ç i czasem co┼Ť si─Ö zatnie).

Co do slide'u, mo┼╝na sobie poradzi─ç bez niego, tyle ┼╝e masz mniejszy zakres dostrojenia si─Ö.
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Flet irlandzki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach