Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

gdzie sesje ?
Id╝ do strony 1, 2, 3, 4, 5  Nastŕpny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> ITM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
przemek

Do│▒czy│: 24 Lis 2007
Sk▒d: Wroc┼éaw

PostWys│any: Pi▒ Sty 11, 2008 21:27     Temat postu: gdzie sesje ? Odpowiedz z cytatem

mo┼╝e by tak stworzy─ç list─Ö miejsc, gdzie mo┼╝na by do┼é─ůczy─ç si─Ö do sesji???
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email
padre

Do│▒czy│: 16 Gru 2007
Sk▒d: An Baile Breac

PostWys│any: Sob Sty 12, 2008 12:22     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

byly juz takie proby
ale rzadko kiedy i gdzie w kraju sesje odbywaja sie regularnie
a to znaczy, ze o kazdej sesji trzeba by bylo pisac osobno
a ludzie sa zwykle leniwi i im sie nie chce, bo wystarczy im ze przyjda ci ktorzy o sesji wiedza. bo, na przyklad, byli na poprzedniej jak sie towarzystwo umawialo.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
poznanskapyrka

Do│▒czy│: 12 Wrz 2007
Sk▒d: w drodze...

PostWys│any: Nie Sty 13, 2008 18:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Padre ma racje. my ostatnio grywamy w Posen sesje do┼Ť─ç cz─Östo,w kt├│ry┼Ť z dni "sesyjnych", odg├│rnie wyznaczonych przez wiadomy pub. na stronie tego┼╝ pubu mo┼╝na znale┼║─ç info :tego a tego dnia odb─Ödzie si─Ö sesja muzyki irlandzkiej". jednak nie we wszystkich podanych terminach naprawd─Ö odbywaj─ů si─Ö sesje. zgadujemy si─Ö we w┼éasnym gronie- kiedy gramy, wi─Öc je┼Ťli kto┼Ť kieruje si─Ö kalendarium to albo trafi na sesj─Ö albo nie....
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
padre

PostWys│any: Nie Sty 13, 2008 21:40     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jezeli jedziesz gdzies
i chcesz sie zalapac na sesje
to najlepiej zadzwonic, napisac do kogos z tego miasta
kto moze wiedziec o sesji
w sumie towarzystwo z ktorym mozna pograc na sesji
nie jest az takie duze.
Powrˇt do gˇry
Adidadi

Do│▒czy│: 29 Sie 2007
Sk▒d: Szczytno/Olsztyn

PostWys│any: Sro Sty 16, 2008 16:02     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo┼╝e g┼éupio to zabrzmi, ale mo┼╝e kto┼Ť mi wyt┼éumaczy─ç o co chodzi z tymi sesjami? Domy┼Ťlam si─Ö co to jest oczywi┼Ťcie, ale chcia┼ébym dowiedzie─ç si─Ö dok┼éadnie z pewnego ┼║r├│d┼éa. Ja pochodz─Ö z ma┼éej miejscowo┼Ťci gdzie ci─Ö┼╝ko jest znale┼║─ç osoby, kt├│re w og├│le s┼éysza┼éy kiedy┼Ť muzyk─Ö irlandzk─ů i wi─Ökszo┼Ť─ç nie ma bladego poj─Öcia co to whistle i uwa┼╝a to za bardzo egzotyczny instrument wi─Öc sk─ůd mog─Ö wiedzie─ç takie rzeczy. Bo┼╝e dzi─Öki Co za internet.
Powrˇt do gˇry
Feaorn

Do│▒czy│: 09 Wrz 2007
Sk▒d: Bydgoszcz - Goldfinch Whistles

PostWys│any: Czw Sty 17, 2008 0:36     Temat postu: Rozbisurmaniono┼Ť─ç Odpowiedz z cytatem

Generalnie rzecz bior─ůc, sesjami nazywamy wydarzenie, w kt├│rym banda rozbisurmanionych irlandzkich wy┼╝eraczy spotyka si─Ö w pubie i wsp├│lnie odgrywa klimatyczne kawa┼éki, pij─ůc przy tym niezliczone ilo┼Ťci piwska i znacz─ůco sp├│┼║niaj─ůc si─Ö do domu na kolacj─Ö.*

A tak na powa┼╝nie, to proponuj─Ö zapozna─ç si─Ö z poni┼╝szym artyku┼éem Witka, kt├│ry spor─ů wiedz─Ö o sesjach w nim zawar┼é, szczeg├│lnie o tych "klasycznych":

http://www.whistle.art.pl/content/view/29/41/

* Przepraszam wszystkich, kt├│rzy w jakikolwiek spos├│b poczuli si─Ö ura┼╝eni moj─ů pochopn─ů wypowiedzi─ů. Pragn─Ö podkre┼Ťli─ç, ┼╝e przedstawiony przeze mnie obraz mo┼╝e w kilku elementach odbiega─ç od rzeczywisto┼Ťci, ponadto oparty jest o subiektywne przekonania i do┼Ťwiadczenia autora tej┼╝e wypowiedzi.

Wink
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
przemek

PostWys│any: Pon Sty 21, 2008 23:19     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to sobie sam odpowiem gdzie sesje...

http://www.bbc.co.uk/radio2/r2music/folk/sessions/

gor─ůco polecam

─çwiczcie!
Powrˇt do gˇry
poznanskapyrka

PostWys│any: Czw Sty 24, 2008 6:42     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak virtualna sesja Smile

jest tam dużo popularnych rzeczy ale też i trochę fajnych kawałków Smile
trzeba tylko uwa┼╝a─ç, bo niekt├│re tjuny s─ů nagrane tak, ┼╝e s─ů dziwne chwilowe zmiany tempa, chyba w scotisch jigs tak jest o ile dobrze pami─Ötam. Warto wi─Öc zwr├│ci─ç na to uwag─Ö, by przypadkiem nie nauczy─ç si─Ö ci─ůgle przyspiesza─ç, bo ci─Ö┼╝ko z tym walczy─ç Smile
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
padre

PostWys│any: Czw Sty 24, 2008 8:34     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tia i trzeba sie zdecydowac czy grac z nut czy ze sluchu, bo w kilku miejscach muzycy - swietni zreszta - graja inne wersje.
Powrˇt do gˇry
Barfly

Do│▒czy│: 28 Sie 2007
Sk▒d: Gliwice

PostWys│any: Czw Sty 24, 2008 9:09     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

G┼éosuj─Ö za "ze s┼éuchu" Tak w og├│le, abstrahuj─ůc od tematu tych wirtualnych sesji.
Nutki niepotrzebnie ograniczaj─ů do jednej zapisanej wersji. Jak si─Ö pos┼éucha, po┼éapie i pomiesza rzeczy robione przez kilku innych muzyk├│w a do tego doda jakie┼Ť swoje w┼éasne pomys┼éy, to powstanie kolejna, ju┼╝ "w┼éasna" wersja, kt├│r─ů z kolei kto┼Ť b─Ödzie m├│g┼é ┼Ťci─ůgn─ů─ç od nas i tak dalej i tak dalej, a┼╝ w ko┼äcu kawa┼éek przestanie przypomina─ç sw├│j pierwowz├│r i... stanie si─Ö nowym kawa┼ékem Razz
Feaorn

PostWys│any: Czw Sty 24, 2008 18:01     Temat postu: Nuty i literki... Odpowiedz z cytatem

Wyborny przyrz─ůd, to Virtual Session, jak dla takiego muzycznego brzd─ůca, jakim jestem.

Czy kto┼Ť m├│g┼éby mi powiedzie─ç, czy "Slow Barn-Dance" pochodz─ůcy z teg├│┼╝ Virtual Session jest faktycznym tytu┼éem tego utworu, czy te┼╝ dysponuje on jakim┼Ť innym mianem? W ka┼╝dym razie ci─Ö┼╝ko mi go znale┼║─ç na TheSession.com, co oznacza, ┼╝e albo ┼║le szukam, albo to naprawd─Ö rzadki kawa┼éek. Smile

Pomijaj─ůc ju┼╝ fakt moich nieumiej─Ötno┼Ťci, ciekaw jestem po prostu, czy kryje si─Ö za tym utworkiem jaka┼Ť g┼é─Öbia, czy tajemnica. W ko┼äcu tytu┼éy przewa┼╝nie nie powstaj─ů bez konkretnego powodu, zawsze z czym┼Ť si─Ö wi─ů┼╝─ů, wyra┼╝aj─ů to, co - po szkolnemu m├│wi─ůc - autor mia┼é na my┼Ťli. Smile

Znajduj─Ö si─Ö obecnie w skomplikowanej sytuacji. Czytanie nut sprawia mi trudno┼Ťci (i jako folkowiec, jestem z tego prawie dumny Wink ), a na pr├│bowanie z ucha przy komputerze mam niezbyt odpowiednie warunki, bo brat grozi mi dekapitacj─ů za ka┼╝dym razem, gdy s┼éyszy whistle. Gdybym jednak mia┼é "literki", m├│g┼ébym sobie je po prostu wydrukowa─ç/przepisa─ç i uda─ç si─Ö do pokoju odleg┼éego. Smile

Za┼Ť, po prawdzie, co do bieg┼éego czytania nut... Kt├│rego┼Ť dnia wezm─Ö si─Ö w gar┼Ť─ç i pojm─Ö. Obiecuj─Ö. Smile
Powrˇt do gˇry
Adidadi

Do│▒czy│: 29 Sie 2007
Sk▒d: Szczytno/Olsztyn

PostWys│any: Czw Sty 24, 2008 18:41     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem nuty nie s─ů niezb─Ödne do grania. ┬Žmiem nawet twierdzi─ç, ┼╝e niekt├│rym szkodz─ů. Gra┼éem z wieloma lud┼║mi po szkole muzycznej, kt├│rzy znali nuty i byli dobrzy technicznie, ale grali tylko z kartki i to dok┼éadnie to co by┼éo tam napisane(nic poza tym). To tak jakby czyta─ç poprawnie tekst na g┼éos i nie skupia─ç si─Ö na tre┼Ťci. Nie potrafili nic doda─ç od siebie i stworzy─ç w┼éasnej aran┼╝acji. Znam wiele takich przypadk├│w. Dlatego my┼Ťl─Ö, ┼╝e lepiej jest skupi─ç si─Ö na graniu ze s┼éuchu co jest wygodniejsze i daje wielk─ů swobod─Ö.
Powrˇt do gˇry
przemek

PostWys│any: Czw Sty 24, 2008 20:07     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

może by w końcu odczarować te nuty, zapis przecież prosty jak drut!
Te co s─ů np.wy┼╝ej na kartce to wyobra┼║cie sobie oznaczaj─ů tak┼╝e wy┼╝sze d┼║wi─Öki i jeszcze do tego trzeba odkry─ç te otwory na whistlu, kt├│re s─ů wy┼╝ej, naprawd─Ö!
A tak powa┼╝nie - jest oczywiste,┼╝e stylu ITM zapisa─ç si─Ö w nutach nie da ( no chyba, ┼╝e jest kto┼Ť kto by spr├│bowa┼é,bo teoretycznie wszystko da si─Ö zapisa─ç)
Ale przeciesz trzeba sobie jako┼Ť zanotowa─ç, czasem cho─çby kilka pierwszych d┼║wi─Ök├│w.
Macie tak─ů super pami─Ö─ç ? Jako┼Ť nie wierz─Ö Shocked

Dobrze, ┼╝e Feaorn napisa┼é o tym, ┼╝e tytu┼éy zwi─ůzane s─ů zwykle z jak─ů┼Ť histori─ů czy miejscem. Jak potraktujemy utw├│r jak jakie┼Ť opowiadanie czy historyjk─Ö - nawet abstrakcyjn─ů - i chcemy to ciekawie opowiedzie─ç, to robimy to na sw├│j spos├│b: ka┼╝dy ma swoje frazowanie.
Jak tych historyjek jest kilkadziesi─ůt, kt├│re znamy, ( a irlandzkich w sumie chyba nawet kilkana┼Ťcie tysi─Öcy, jak jeszcze dodamy breto┼äskie czy asturia┼äskie ) to co? wszystko chcecie mie─ç w g┼éowie? czy gdzie┼Ť na p┼éytkach? Nutki zast─Öpuj─ů nam pami─Ö─ç po prostu, to takie notatki to naszych opowiada┼ä i historyjek, przemy┼Ťle┼ä... I nale┼╝y je traktowa─ç tak w┼éa┼Ťnie: jak szkic czy notatk─Ö do tego co chcemy opowiedzied┼║ nasz─ů gr─ů!
To po prostu jedno z narz─Ödzi do wykorzystania, wspieraj─ůce nasz─ů pami─Ö─ç i tyle.
Kto powiedział,że te zapisy nutowe np.na www.sessions należy traktować dosłownie.
Czy to znaczy, ┼╝e jak macie nuty przed sob─ů to was ju┼╝ nie ma???

A jak dostaniecie co┼Ť nowego w takiej postaci??? To co ??? Trzeba to zagra─ç dok┼éadnie jak kto┼Ť to sobie ZANOTOWA┼é??? To tak troch─Ö jakby powiedzie─ç, ┼╝e ksi─ů┼╝ki te┼╝ nie powinny mie─ç zapisu literowego, tylko nale┼╝y je sobie opowiada─ç. A czytali┼Ťcie kiedy┼Ť swojemu dziecku???
czytacie jak syntetyzer mowy???
czy mo┼╝e staracie si─Ö troch─Ö....
Super jest jak potraficie opowiedzie─ç bajk─Ö z pami─Öci, i to dobra sprawa tak umie─ç, czemu nie? mo┼╝na spr├│bowa─ç, b─Ödzie na pewno ciekawiej, ale dobrze mie─ç chyba tekst pod r─Ök─ů, ┼╝eby o kluczowych momentach nie zapomnie─ç. Przynajmniej na pocz─ůtku, jak dobrze tej historii - w muzyce czy bajce- nie znamy. Jasne,┼╝e jak opowiedzieli┼Ťmy / zagrali┼Ťmy/ to wiele razy to pami─Ö─ç nam wystarczy i historia troch─Ö si─Ö zaczyna zmienia─ç i ┼╝y─ç w┼éasnym czyli twoim ┼╝yciem! No ale znamy tych historyjek kilkadziesi─ůt, mo┼╝e niekt├│rzy kilkaset i zwyczajnie mo┼╝emy zapomnie─ç jak co┼Ť si─Ö tam zaczyna, to co? w nuty nie zagl─ůdamy?To nie zagramy!!!

Jestem za takim rozwi─ůzaniem: jak uczymy si─Ö czego┼Ť nowego to gramy ze s┼éuchu, ale patrzymy w nutki ( czy literki jak kto woli, to bez r├│┼╝nicy)
Wtedy, moim zdaniem oczywi┼Ťcie, mo┼╝emy bardziej skupi─ç si─Ö na tym JAK gra─ç, a nie na tym KT├│RY D┼║WI─ÖK. Mi po prostu szkoda czasu na wys┼éyszenie wszystkiego w szybkich reelach czy jigach.
Zreszt─ů zr├│bcie proste do┼Ťwiadczenie: we┼║cie dwa utwory i nauczcie si─Ö jednego tylko ze s┼éuchu, a przy drugim skorzystajcie ze ┼Ťci─ůgi. Wierz─Ö, ┼╝e s─ů tacy kt├│rym bez r├│┼╝nicy...du┼╝o was???

kt├│rzy nut nie znaj─ů to niech poznaj─ů, bo to proste. Jak nie chc─ů to niech naucz─ů si─Ö literek, s─ů te┼╝ zapisy tabulaturowe, ...a w szkole to nigdy nie ┼Ťci─ůgali┼Ťcie...?
Powrˇt do gˇry
Feaorn

PostWys│any: Czw Sty 24, 2008 23:41     Temat postu: Opowie┼Ťci Odpowiedz z cytatem

Podstawy czytania nut mia┼é chyba ka┼╝dy, kto uczy┼é si─Ö w podstaw├│wce muzyki. I ja, przyznaj─Ö, w├│wczas nie pr├│┼╝nowa┼éem, potrafi─Ö odr├│┼╝ni─ç ├│semk─Ö od szesnastki, zrozumie─ç co to za zawijas na pocz─ůtku pi─Öciolinii i co oznaczaj─ů te dwie cyferki. Smile Jestem jednak jeszcze, co ju┼╝ wspomina┼éem, pocz─ůtkuj─ůcym ludkiem, kt├│rego zdolno┼Ťci gry (czy te┼╝ raczej s┼éuchania) nie s─ů - jak s─ůdz─Ö - rozwini─Öte na tyle, by ot tak, ┼éapa─ç kawa┼éki z powietrza (a przynajmniej wymaga to ode mnie o wiele wi─Öcej starania). Z kolei zapis nutowy jest dla mnie po prostu mniej wygodny, ni┼╝eli banalne literki, co zazwyczaj decyduje o formie zapisu, z jakiej ucz─Ö si─Ö konkretnego utworu. W sumie, m├│wi─Ö teraz o b┼éahostce, bo zapisy nutowe, z kt├│rymi si─Ö spotykam to naprawd─Ö prosta rzecz, jak s┼éusznie Przemku zauwa┼╝y┼ée┼Ť. Mi osobi┼Ťcie, w tym momencie, brakuje tej odrobinki czasu i determinacji, by za┼éapa─ç nuty w spos├│b ca┼ékiem bieg┼éy, m├│c z nich czyta─ç jak z "literek". Ale to ju┼╝ m├│j problem, kt├│ry wkr├│tce - mam nadziej─Ö - uda mi si─Ö rozwi─ůza─ç. Smile

Moje bardziej dos┼éowne, ni┼╝ "wolne" interpretowanie wynika te┼╝ (mo┼╝e b┼é─Ödnie?) z mojej ch─Öci opanowania instrumentu - wiadomo, ┼╝e samemu kszta┼étuj─ůc dany utw├│r zapewne poszed┼ébym na ┼éatwizn─Ö, omin─ů┼é kilka trudnych, niewygodnych moment├│w, kt├│re jednak nie┼║le brzmi─ů.

Rzecz jasna, nie mam zamiaru porzuca─ç tej wspania┼éej mo┼╝liwo┼Ťci improwizacji i wzbogacania ITM, kt├│r─ů podejm─Ö w stosownym czasie, a kt├│r─ů dopiero co - z moimi umiej─Ötno┼Ťciami - uszczkn─ů┼éem. Smile

Dzi─Ökuj─Ö za rozleg┼é─ů i barwn─ů wypowied┼║! Zapewne b─Ödzie to rzutowa┼éo na moje postrzeganie rzeczy przy nast─Öpnym szlifowanym kawa┼éku. Smile

A tak poza tym: podoba mi si─Ö koncepcja utwor├│w-opowie┼Ťci. Smile
Powrˇt do gˇry
poznanskapyrka

PostWys│any: Pi▒ Sty 25, 2008 19:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adidadi napisa│:
Moim zdaniem nuty nie s─ů niezb─Ödne do grania. ┬Žmiem nawet twierdzi─ç, ┼╝e niekt├│rym szkodz─ů. Gra┼éem z wieloma lud┼║mi po szkole muzycznej, kt├│rzy znali nuty i byli dobrzy technicznie, ale grali tylko z kartki i to dok┼éadnie to co by┼éo tam napisane(nic poza tym). To tak jakby czyta─ç poprawnie tekst na g┼éos i nie skupia─ç si─Ö na tre┼Ťci. Nie potrafili nic doda─ç od siebie i stworzy─ç w┼éasnej aran┼╝acji. Znam wiele takich przypadk├│w. Dlatego my┼Ťl─Ö, ┼╝e lepiej jest skupi─ç si─Ö na graniu ze s┼éuchu co jest wygodniejsze i daje wielk─ů swobod─Ö.

co do ludzi po szko┼éach mam podobne do┼Ťwiadczenia. niekt├│rym nawet "improwizowane" Razz sol├│wki trzeba pisa─ç .....

przemo w zasadzie wi─Ökszo┼Ť─ç rzeczy ma si─Ö w g┼éowie. oczywi┼Ťcie, je┼Ťli si─Ö czego┼Ť nie gra przez jaki┼Ť czas to ulatuje, i trzeba si─Ö wspom├│c czym┼Ť by sobie przypomnie─çSmile raz zdarzy┼éa mi si─Ö taka sytuacja na koncercie, ┼╝e zapomnia┼éam jak lecie dunmmore lassies, niestety okaza┼éo si─Ö,┼╝e skrzypek te┼╝ nie pami─Öta, no i musieli┼Ťmy omin─ů─ç kawa┼éek bo za chiny nie mogli┼Ťmy doj┼Ť─ç jak to by┼éoSmile

je┼╝eli chodzi o nuty,i ich odczytywanie to je┼Ťli kto┼Ť zna irlandczyzn─Ö to bez problemu czyta a vista "po irlandzku" "suchy" zapis nutowy.

Cytat:
Zreszt─ů zr├│bcie proste do┼Ťwiadczenie: we┼║cie dwa utwory i nauczcie si─Ö jednego tylko ze s┼éuchu, a przy drugim skorzystajcie ze ┼Ťci─ůgi. Wierz─Ö, ┼╝e s─ů tacy kt├│rym bez r├│┼╝nicy...du┼╝o was??

dla mnie jest r├│┼╝nica : kiedy ucz─Ö si─Ö ze s┼éuchu to od razu mam kawa┼éek w g┼éowie. kiedy ucz─Ö si─Ö kawa┼éka z nut, to potem musz─Ö go wkuwa─ç do g┼éowy tak, jak sie wkuwa wiersz.i tego w┼éa┼Ťnie nie lubi─Ö.ale z mimo wszystko korzystam.

ps. jeszcze co do nazw kawałków, często jest przecież tak, że jeden kawałek jest znany pod kilkoma tytułami, lub odwrotnie -jest jeden tytuł,a kryje się pod nim kilka różnych kawałków.
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> ITM Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id╝ do strony 1, 2, 3, 4, 5  Nastŕpny
Strona 1 z 5

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach