Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Witam i pytam ;)

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Dla "nowych"
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
Lulu

Do│▒czy│: 27 Gru 2009
Sk▒d: Bydgoszcz

PostWys│any: Pon Gru 28, 2009 0:25     Temat postu: Witam i pytam ;) Odpowiedz z cytatem

Witam was drogich whistler├│w, flecist├│w i wszelakich innych instrumentalist├│w Very Happy
Forum zacz─ů┼éem odwiedza─ç kilka dni temu, (i chyba przeczyta┼éem wszystkie tematy) dowiedzia┼éem si─Ö wielu ciekawych rzeczy na temat whistla, lecz nurtuje mnie kilka pyta┼ä, o kt├│rych za chwilk─Ö powiem.
Folkiem zainteresowa┼éem si─Ö 2 miesi─ůce temu, w momencie gdy zacz─ů┼éem s┼éucha─ç zespo┼éu Eluveitie (folk-metal), szczeg├│lnie zainterosowa┼éa mnie ich najnowsza p┼éyta w kt├│rej przewa┼╝aj─ů utwory eksponuj─ůce; whistle, skrzypce, lir─Ö korbow─ů, dudy oraz damski wokal (teksty w wymar┼éym ju┼╝ j─Özyku galijskim) no i zainspirowali mnie... Pokocha┼éem ich muzyk─Ö za jej niesamowity klimat, kt├│ry czuje w ich utworach, a ze od niepami─Ötnych czas├│w s┼éucha┼éem soundtrack├│w wiec, jestem otwarty na ludowe brzmienia.
Niedawno bo 5 dni temu (wiem, mo┼╝ecie si─Ö ┼Ťmia─ç) wyci─ůgn─ů┼éem stary, plastikowy, strasznie brzmi─ůcy flet szkolny i nauczy┼éem si─Ö grac partie fletu z utworu Land of the dead - summoning tu link --> http://www.youtube.com/watch?v=OxbG_rFrjGE&feature=related brzmi to na tym czym┼Ť na czym gram strasznie ale d┼║wi─Öki gram te kt├│re powinienem wiec radocha jest Very Happy No i zrozumia┼éem, ┼╝e chcia┼ébym gra─ç na whistlu, postanowi┼éem na pocz─ůtek zakupi─ç feadoga, my┼Ťl─Ö ┼╝e na pocz─ůtek mi wystarczy... W przysz┼éo┼Ťci chcia┼ébym jednak gra─ç na low whistlu - podoba mi si─Ö jego barwa d┼║wi─Öku (taki bardziej dostojny i powa┼╝niejszy ni┼╝ tin whistle) a poniewa┼╝ sam gram na basie to naturalnie ci─ůgnie mnie do niskich ton├│w. Tu pojawiaj─ů si─Ö moje pytania na kt├│re nie znalaz┼éem odpowiedzi:
1. Czy na whsitlu mog─Ö wydoby─ç wszystkie d┼║wi─Öki chromatyczne?
Bo je┼╝eli odkrywamy kolejne dziurki to otrzymujemy d┼║wi─Öki (na whistlu d) kolejno: D E Fis G A H Cis a chwytami wide┼ékowymi mo┼╝emy wydoby─ç: Gis Ais C to co z d┼║wi─Ökami Dis i F? Czy s─ů one niemo┼╝liwe do zgrania na wshistlu o takim stroju?
2. Na pocz─ůtek kupie tin whsitla D ale wiem, ┼╝e w przysz┼éo┼Ťci b─Öd─Ö chcia┼é gra─ç na low whistlu i czy nie stworze sobie z┼éych nawyk├│w graj─ůc na tin a chc─ůc gra─ç na low? Czyta┼éem, ┼╝e s─ů r├│┼╝nice w technice gry. Czy to nie jest przypadkiem tak jak z gitara i basem? Bo dla wi─Ökszo┼Ťci to i to gitara, cho─ç ich mo┼╝liwo┼Ťci brzmieniowe, rola w muzyce oraz technika gry s─ů zupe┼énie inne. Zatem zaczyna─ç od tin whistle i przerzuci─ç si─Ö na low, czy da─ç sobie spok├│j i zbiera─ç na low?
3. Czym jest tunning slide, do czego służy, co tracę jak go nie mam i czy oznacza to samo ze flet jest strojony? Jak można przestrajać whistle, po co to robić, w ogóle o co w tym chodzi? Very Happy
Wi─Öcej pyta┼ä ju┼╝ nie mam (pewnie odetchneli┼Ťcie z ulg─ů) Very Happy Przepraszam za mojego d┼éugiego posta, mam nadzieje, ┼╝e kto┼Ť przeczyta┼é Very Happy
Jeszcze raz witam was wszystkich, a w szeg├│lno┼Ťci Fearona i jego tat─Ö, gdy┼╝ to pewnie o nich kupie low whistla w przysz┼éo┼Ťci (Bo┼╝e zrzu─ç mi z nieba te 2 st├│wy to b─Öd─Ö mog┼é kupi─ç ;P)
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
michal18c

Do│▒czy│: 18 Sty 2008
Sk▒d: M─ůkolno

PostWys│any: Pon Gru 28, 2009 9:29     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Mo┼╝na zagra─ç metod─ů cz─Ö┼Ťciowego zakrywania otwor├│w np. D E po┼éowa otworu - F G A H
2. Na low whistle gra si─Ö najcz─Ö┼Ťciej metod─ů piper's grip (dudziarsk─ů) tzn. otwor├│w nie zakrywa si─Ö opuszkami palc├│w lecz mniej wi─Öcej ┼Ťrodkami palc├│w zobacz tu
http://www.chiffandfipple.com/pipers.html
3. Tuning slide pozwala dostroi─ç whistle'a do innych instrument├│w podczas gry poprzez regulacj─Ö na przebierce - wysuwa si─Ö lub wsuwa j─ů do cz─Ö┼Ťci z ustnikiem

Ostatnio zmieniony przez michal18c dnia Wto Gru 29, 2009 10:59 , w ca│oÂci zmieniany 1 raz
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
Barfly

Do│▒czy│: 28 Sie 2007
Sk▒d: Gliwice

PostWys│any: Wto Gru 29, 2009 9:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tuning slide to te┼╝ bardzo u┼╝yteczna rzecz (szczeg├│lnie przy whistlach metalowych) w ni┼╝szych temperaturach, np w plenerze, kiedy trzeba dostroi─ç whistla zanim si─Ö na dobre rozgrzeje.
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Dla "nowych" Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach