Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Zestaw fujarek

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
peter

Do│▒czy│: 11 Gru 2012
Sk▒d: Mielec

PostWys│any: Sro Lut 27, 2013 14:12     Temat postu: Zestaw fujarek Odpowiedz z cytatem

Do┼é─ůczam do zespo┼éu folk metalowego i potrzebuje zakupi─ç troch─Ö fujarek.
Jeszcze dok┼éadnie nie wiem jakie tonacje b─Öd─ů mi potrzebne ale zastanawiam si─Ö co kupi─ç.

Przede wszystkim celuję w to aby dźwięki nie były "rozstrojone" bo jak zagrałem z nimi jeden kawałek na moim generation C którego mi sie nie udało "naprawić" to nie dało się tego słuchać. Straszny fałsz.

Do wydania b─Öd─Ö mia┼é oko┼éo 1100z┼é. Zastanawiam si─Ö nad zestawem Goldfinchowym high D, high C, mid A i low F innych za bardzo nie maj─ů wi─Öc wzi─ů┼ébym to co jest Wink

Drug─ů opcj─ů s─ů Susato Kildare. Wi─Ökszy wyb├│r, ale w─ůtpie ┼╝e jako┼Ťciowo b─Öd─ů lepsze. Do tego wysy┼éka mnie przera┼╝a.

Prosi┼ébym o jak─ů┼Ť porade do tego co wybra─ç, a mo┼╝e jak─ů┼Ť inn─ů propozycj─Ö. (?)
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Syrinks

Do│▒czy│: 10 Gru 2011
Sk▒d: Pyrlandia

PostWys│any: Sro Lut 27, 2013 15:55     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Goldfinche to dobry wyb├│r, mam high C i D. Stroj─ů wr─Öcz idealnie, s─ů dobrze zbalansowane i stosunkowo g┼éo┼Ťne, co przyda si─Ö w kapeli folk metalowej Smile

Ma to by─ç kapela graj─ůca rzeczywi┼Ťcie FOLK metal, a nie co┼Ť w stylu pagan, neofolk? Do tej drugiej opcji pasuj─ů te┼╝ flety proste, szczeg├│lnie z Yamahy.

Zależy też na jakim dokładnie brzmieniu fujarek Ci zależy Wink
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
peter

PostWys│any: Sro Lut 27, 2013 16:04     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardziej potrzebny mi lekko ostrzejszy d┼║wi─Ök, a nie cieplutki i spokojny.
Kapela gra taki bardziej wiejski folk metal typu korpiklaani lecz graj─ů te┼╝ mocniej.

Raczej si─Ö zdecyduje na Goldfinche ale mo┼╝e kto┼Ť ma odmienne zdanie? Wink
Powrˇt do gˇry
Pees

Do│▒czy│: 29 Gru 2007
Sk▒d: Chorz├│w

PostWys│any: Sro Lut 27, 2013 20:28     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

peter napisa│:
Raczej si─Ö zdecyduje na Goldfinche [...] Wink

Go for it! Very Happy
Powrˇt do gˇry
michal18c

Do│▒czy│: 18 Sty 2008
Sk▒d: M─ůkolno

PostWys│any: Czw Lut 28, 2013 1:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je┼Ťli co┼Ť g┼éo┼Ťnego to polecam flet prosty sopranino marki Aulos w F potrafi by─ç g┼éo┼Ťny ma pi─Ökn─ů barw─Ö i moim zdaniem jest lepszy od Yamahy. Ma wygi─Öty kana┼é powierzny.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
Lulu

Do│▒czy│: 27 Gru 2009
Sk▒d: Bydgoszcz

PostWys│any: Czw Lut 28, 2013 4:43     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My┼Ťl─Ö, ┼╝e w twoim przypadku Peter najwa┼╝niejsza jest kwestia tonacji.
Nie wiem na ile orientujesz si─Ö w nomenklaturze tonacji, skali whistli niemniej postaram si─Ö nazwa─ç pewne... cechy charakterystyczne tonacji. Dla wi─Ökszo┼Ťci tutaj zapewne b─Öd─ů to truizmy, aaa co tam, najwy┼╝ej b─Ödzie dla potomno┼Ťci

Dla jasno┼Ťci, pisz─Ö z perspektywy mi┼éo┼Ťnika folku w niedurowych tonacjach, metalu, rozkmin nad w┼éa┼Ťciwo┼Ťciami brzmieniowymi instrument├│w wszelakich i teorii muzyki, harmonii. Tak┼╝e, hehehe, zobaczymy czy m├│j g┼éos oka┼╝e si─Ö pomocny.

Skala whistla: instrumenty te maj─ů skal─Ö mniejsz─ů o 3 p├│┼étony ni┼╝sz─ů ni┼╝ 2 pe┼éne oktawy, na niekt├│rych wydob─Ödziesz te 3 p├│┼étony powy┼╝ej, na niekt├│rych zagrasz nawet 2 p├│┼étony powy┼╝ej 2 oktaw, przy czym, rzadko te d┼║wi─Öki brzmi─ů akceptowalnie barwowo i cz─Östo nie stroj─ů tak┼╝e skal─Ö za skal─Ö whistla przyjmij te 2 oktawy bez 3 p├│┼éton├│w. Dla whistla D b─Ödzie to D-H dla C C-A, dla A A-F#, dla F F-D itd.
Jest to niezmiernie wa┼╝ne przy planowaniu aran┼╝acji (nawet taki prostych jak to w metalu Wink) poniewa┼╝ je┼╝eli b─Ödziesz gra┼é, ze skrzypcami, akordeonem, lir─ů korbow─ů, fletem poprzecznym, harf─ů itd. To przyt┼éaczaj─ůca wi─Ökszo┼Ť─ç instrument├│w b─Ödzie mia┼éa szersz─ů skal─Ö.

Brzmienie poszczeg├│lnych tonacji:
(zaznaczam, ┼╝e dla uproszczenia b─Öd─Ö m├│wi┼é og├│lnie przyj─Öt─ů w ┼Ťrodowisku ITM na ┼Ťwiecie nomenklatur─ů dla whistla w tonacji D dlatego je┼╝eli m├│wi─Ö o danej skali "D" to oznacza to tyle, ┼╝e skala ma sw├│j pierwszy stopie┼ä na d┼║wi─Öku ze wszystkimi otworkami zakrytymi. E - 5 zakrytych dziur, F# - 4, G - 3, A- 2, H - 1, tak by unikn─ů─ç niejsno┼Ťci)

Brzmienie "across the range":
Konstrukcja whistla determinuje to jak brzmi─ů poszczeg├│lne d┼║wi─Öki co jest niezmiernie wa┼╝ne gdy┼╝ nie jest to instrument chromatyczny, tak┼╝e r├│┼╝nica w barwie i g┼éo┼Ťno┼Ťci (czasem intonacji) np. A i H w drugiej oktawie cz─Östo jest du┼╝a. M├│g┼ébym opisywa─ç tu charakterystyk─Ö brzmienia ka┼╝dego d┼║wi─Öku na tym instrumencie, lecz my┼Ťl─Ö, ┼╝e nie jest to konieczne. Najwa┼╝niejsze fakty to:
- whistle brzmi─ů najlepiej, najbardziej responsywnie, najpewniej w ┼Ťrodku skali czyli od G w pierwszej oktawie do G w drugiej oktawie.
- wiele whistli posiada bucz─ůce (wyra┼║nie inne barwowo od reszty d┼║wi─Ök├│w) dolne D co jest zalet─ů przy graniu w tonacjach D i G ale nie brzmi naturalnie w innych tonacjach
- im whistle w ni┼╝szej tonacji tym mniej resposnywny a co za tym idzie wi─Öksze interwa┼éy wolniej "odpalaj─ů" (zw┼éaszcza w d├│┼é, im ni┼╝sze do ni┼╝szego d┼║wi─Öku chcemy zej┼Ť─ç - tym wolniej) i s─ů mniej s┼éyszalne dlatego graj─ůc seksty, septymy w d├│┼é pierwszej oktawy na low whistlu w D w szybkich tempach zabrzmi to s┼éabiej ni┼╝ na high whistlu w D. Problemy przy graniu wi─Ökszych interwa┼é├│w w g├│r─Ö oczywi┼Ťcie tak┼╝e wyst─Öpuj─ů przy czym zauwa┼╝am, i┼╝ jest to w du┼╝ej mierze do opanowania, co do grania w d├│┼é - my┼Ťl─Ö, ┼╝e opanowanie tego wymaga wi─Öcej wysi┼éku i jest to bardziej z┼éo┼╝ony problem.
- A i H(zw┼éaszcza) w drugiej oktawie cz─Östo maj─ů zauwa┼╝alnie wi─Öksz─ů g┼éo┼Ťno┼Ť─ç i mniej przyjemn─ů barw─Ö dlatego zbyt cz─Öste i zbyt d┼éugie na nich pozostawanie (bez operowania g┼éo┼Ťno┼Ťci─ů odsuwaniem si─Ö od mikrofonu) mo┼╝e by─ç po prostu denerwuj─ůce i nieadekwatne do wcze┼Ťniej ustawionych proporcji g┼éo┼Ťno┼Ťci instrument├│w w zespole.

Dost─Öpne skale:
- z konstrukcji whistla, praw fizyki czyt. niezmiennych czynnik├│w wynika, ┼╝e najbardziej naturalnie brzmi─ů na tym instrumencie skale zaczynaj─ůc si─Ö od D(dur, b─ůd┼║ miksolidyjska) G (dur, b─ůd┼║ dur z kwart─ů zwi─Ökszon─ů).
- skale mollowe jakie s─ů tu dost─Öpne to E (mamy dost─Öpne C# wi─Öc mo┼╝e by─ç tak┼╝e dorycka) i H (jest C, zatem mo┼╝e by─ç frygijska)
- od d┼║wi─Öku A mo┼╝emy zagra─ç zar├│wno skal─Ö miksolidyjsk─ů jak doryck─ů przy czym ani dur naturalny, ani moll naturalny dost─Öpne nie s─ů.
- F# oferuje nam skal─Ö frygijsk─ů oraz takow─ů z kwint─ů zmniejszon─ů.

M├│wi─Ö tu oczywi┼Ťcie o d┼║wi─Ökach wyst─Öpuj─ůcych naturalnie - nie p├│┼é-dziurkowanych.

Niefajne brzmienie skrajnej góry i dołu w H-moll, krzyczenie whista u góry w E-moll

Strojenie gitar a tonacja whistla - riffy dwuwarstwowe

cdn
Powrˇt do gˇry
peter

PostWys│any: Czw Lut 28, 2013 9:32     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wow - tyle co mi na my┼Ťl przychodzi po przeczytaniu tego, ┼╝e te┼╝ komu┼Ť si─Ö chcia┼éo tyle pisa─ç.

Glupio mi to tak teraz powiedzie─ç ale du┼╝o z tego ju┼╝ wykmnini┼éem wcze┼Ťniej.

Co do tego mojego zespo┼éu - zajebiste jest to ┼╝e wszystko graj─ů ze s┼éuchu, nie ogarniaj─ů wszystkich skal i nawet nie wiedza jakie graja.
To by by┼éo super gdybym gra┼é z nimi od pocz─ůtku tzn. ja zapodaje jak─ů┼Ť melodyjke a oni sie rytmiczno-melodycznie dogrywaj─ů.
Maj─ů ju┼╝ troch─Ö swojego materia┼éu i to na mojej g┼éowie jest ┼╝eby s┼éucha─ç i pr├│bowa─ç co┼Ť dogra─ç. (dobrze przynajmniej ┼╝e mi dali wolna r─Ök─Ö i jak chce mog─Ö dawa─ç im propozycje na zmiany bo bym chyba nie da┼é rady)

Tak wi─Öc czeka mnie duuuuu┼╝o pracy bo nie mam jeszcze raz wyrobionego ucha, ┼╝e co┼Ť s┼éysze i ju┼╝ wiem jaka to skala Very Happy

A tu dla ciekawych co to graj─ů, teraz ju┼╝ bez klawiszy:
Time of Tales - The Feast
Na miejsce klawiszowca wchodz─Ö w┼éa┼Ťnie ja jak sobie poradze i jakis klawiszowiec b─ůd┼║ akordeonista.

Edit:
Time Of Tales - Nancy The Tavern Wench
Tutaj coveruj─ů zesp├│┼é Alestorm ale ju┼╝ ┼éadnie sobie z tab├│w wykmini┼éem ┼╝e na Low F'ie pieknie wyjdzie. W sumie to tylko na F bo mozna tez w C zagra─ç ale tak jak wy┼╝ej wspomina┼ées najwy┼╝sze d┼║wi─Öki s┼éabo by wypada┼éy, a w C w gra┼ébym to a┼╝ do Ais! (no i o oktawe wy┼╝ej jak mi si─Ö dobrze zdaje co by te┼╝ w tego typu utworze nie wypad┼éo dobrze)
Powrˇt do gˇry
Adidadi

Do│▒czy│: 29 Sie 2007
Sk▒d: Szczytno/Olsztyn

PostWys│any: Czw Lut 28, 2013 14:30     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

We┼║ tez pod uwag─Ö, ┼╝e niekt├│re rzeczy zagrasz zar├│wno np. na Low F i Bb, sukcesywnie G-C i A-D. Masz inne palcowanie ale i inne brzmienie i czasami na jednym masz jeszcze troch─Ö skali na g├│rze a na drugim na dole. Trzeba kombinowa─ç. Najlepiej obczaj w jakich tonacjach graj─ů. Z flet├│w poleca┼ébym Kerry Whistles. Phil robi tez sety. S─ů to profesjonalne instrumenty i do tego s─ů - uwaga - METALOWE (aluminiowe) tak┼╝e b─Öd─ů lepiej wygl─ůda┼éy ni┼╝ plastik w takim sk┼éadzie.
Powrˇt do gˇry
peter

PostWys│any: Czw Lut 28, 2013 22:32     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak bym mia┼é wi─Öcej pieni─Ödzy to pewnie bym si─Ö szarpn─ů┼é na whistle od Kerrego albo od Burka ale narazie raczej zakupie goldfinche.

Co by nie zak┼éada─ç tematu to od razu zapytam o mikrofon. Wiem ┼╝e ju┼╝ o nich by┼éa mowa i ┼╝e w tej kwestii wygrywaj─ů Shure SM57 i SM58, ale zale┼╝y mi aby mikrofon nie by┼é na patyczku. Ostatecznie b─Öd─Ö na taki "skazany".
Znajd─Ö w cenie oko┼éo 400zl mikrofon doczepiany do whistla b─ůd┼║ zak┼éadany na szyje i uszy? Wiem ┼╝e tego typu s─ů Shure WH20 i WH30 ale kosztuja po 800zl.
Co┼Ť mo┼╝ecie poleci─ç?

Poprawka:
WH20 kosztuja po 400-500 a model XLR da sie puscic kablem i nie trzeba do tego systemu bezprzewodowego. U┼╝ywa┼é kto┼Ť tego kiedy┼Ť?
Powrˇt do gˇry
Adidadi

Do│▒czy│: 29 Sie 2007
Sk▒d: Szczytno/Olsztyn

PostWys│any: Czw Lut 28, 2013 23:45     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak chcesz mie─ç na klipsie mikrofon z g─Ösi─ů szyjk─ů, to przy zmianie flet├│w w trakcie koncert├│w b─Ödziesz mia┼é nie lada problem z jego przek┼éadaniem i ustawianiem. Druga rzecz to kontrola g┼éo┼Ťno┼Ťci. Na statywie regulujesz sobie odleg┼éo┼Ť─ç jak chcesz gra─ç ciszej czy g┼éo┼Ťniej, a tu - wszystko masz na jednym poziomie, a na ten przyk┼éad Goldfinche maj─ů du┼╝─ů r├│┼╝nic─Ö mi─Ödzy najni┼╝szym, a najwy┼╝szym d┼║wi─Ökiem. Po trzecie - jak grasz plener i wieje wiatr, mo┼╝esz "okienko" whistla schowa─ç za koszykiem mikrofonu (Shure SM58) stoj─ůc, w miar─Ö mo┼╝liwo┼Ťci, pod wiatr i si─Ö os┼éonisz, a na g─Ösiej szyjce b─Ödziesz mia┼é ods┼éoni─Öty flet i mo┼╝e Ci jeszcze w mikrofon nadmucha─ç. Poza tym wydaje mi si─Ö, ┼╝e taki shure wydob─Ödzie lepsze brzmienie z fletu ni┼╝ jaka┼Ť pche┼éeczka w podobnej cenie. To takie drobne sugestie, ale warto je wzi─ů─ç pod uwag─Ö. Warto si─Ö zastanowi─ç, dlaczego takie rozwi─ůzanie, cho─ç z pozoru wygodne, nie jest jako┼Ť nagminnie stosowane przez innych.
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach