Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Pytania pocz─ůtkuj─ůcego
Id╝ do strony 1, 2, 3  Nastŕpny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
Krisso

Do│▒czy│: 13 Sty 2009

PostWys│any: Wto Sty 13, 2009 13:43     Temat postu: Pytania pocz─ůtkuj─ůcego Odpowiedz z cytatem

Witam!
Stwierdziłem, że zacznę sobie grać na whistle - zwłaszcza, że od zawsze klimaty irlandzkie mi leżały
Znalaz┼éem ca┼é─ů mas─Ö tabulatur, ale mam problem - co oznaczaj─ů "+" i "#" pod nimi? Jak si─Ö to gra?
Np. poniżej mam link do Foggy Dew - zależałoby mi się tego nauczyć
http://sniff.numachi.com/lookup.cgi?tt=DEWFOG&ti=DEWFOG2&tab=w

Z g├│ry dzi─Öki za pomoc i wyrozumia┼éo┼Ť─ç
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Yoshi
Site Admin

Do│▒czy│: 22 Sie 2007

PostWys│any: Wto Sty 13, 2009 13:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

+ - wy┼╝sza oktawa
# - d┼║wi─Ök nie do zagrania na danym whistle'u (teoretycznie Razz)
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email
Krisso

PostWys│any: Wto Sty 13, 2009 13:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi─Öki Very Happy - ale:
Jak zaga─ç wy┼╝sz─ů oktaw─Ö? S┼éysza┼éem, ┼╝e wystarczy mocniej dmucha─ç Smile

Teoria teori─ů - jak zagra─ç te "teoretycznie" niemo┼╝liwe d┼║wi─Öki?
Powrˇt do gˇry
Yoshi
Site Admin

Do│▒czy│: 22 Sie 2007

PostWys│any: Wto Sty 13, 2009 18:23     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.whistle.art.pl/forum/viewtopic.php?t=140
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email
Krisso

PostWys│any: Wto Sty 13, 2009 22:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak przeczytałem temat o oktawach... "+" oznacza że trzeba przerzucić o oktawę wyżej, a "#" że nie da się zagrać teoretycznie... więc też trzeba o oktawę wyżej?
Podsumowuj─ůc - je┼Ťli pojawi─ů si─Ö takie oznaczenia musz─Ö gra─ç zgodnie z tabulatur─ů, tylko przy danym d┼║wi─Öku "mocniej dmucha─ç" tak ?
Wink Wybaczcie natr─Öctwo zupe┼énie zielonego i nadu┼╝ywanie cierpliwo┼Ťci Sad
Powrˇt do gˇry
Barfly

Do│▒czy│: 28 Sie 2007
Sk▒d: Gliwice

PostWys│any: Sro Sty 14, 2009 8:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę to bardziej skomplikowane niż tylko "mocniej dmuchać" (ogólnie w ITM) ale w tym przypadku powinno zadziałać.
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
Glas

Do│▒czy│: 28 Mar 2010
Sk▒d: Brd/Klin

PostWys│any: Nie Mar 28, 2010 16:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

korzystaj─ůc z tego tematu chcia┼ébym dorzuci─ç swoje pytanie, mianowicie:
Jak gram na whistlu (chwilowo Fead├│g) high D zauwa┼╝y┼éem tak─ů zale┼╝no┼Ť─ç, ┼╝e d┼║wi─Öki ni┼╝sze w pierwszej oktawie wymagaj─ů znacznie mniejszej si┼éy dmuchania ni┼╝ d┼║wi─Öki wy┼╝sze. W moim przypadku objawia si─Ö to tym, ┼╝e ci─Ö┼╝ko jest mi wydoby─ç czysty d┼║wi─Ök D, czy E (oczywi┼Ťcie starannie zakrywam dziurki) przez co albo:
a) d┼║wi─Ök zaczyna '┼Ťwiszcze─ç' nieprzyjemnie
b) zwykłe E czy D momentalnie przechodzi do oktawy wyższej przy takiej samej sile dmuchnięcia jakiej używam przy graniu każdego innego dźwięku.

Gdzie mo┼╝e tkwi─ç feler?
czy może tak jest i po prostu powinienem dmuchać słabiej (z kolei wtedy jest problem z wydobywaniem np C# czy B)?

b─Öd─Ö d┼║wi─Öczny za pomoc Smile
fishman

Do│▒czy│: 13 Sty 2008
Sk▒d: Toru┼ä

PostWys│any: Nie Mar 28, 2010 20:38     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je┼╝eli to wina whistla to i tak nie przekonasz si─Ö, dop├│ki nie spr├│bujesz jakiego┼Ť innego. Osobi┼Ťcie nie gra┼éem na feadogu, ale z innymi whistlami jak i fletem te┼╝ musia┼éem si─Ö oswoi─ç z przej┼Ťciami mi─Ödzy oktawami, tzn. ekperymentowa─ç, pr├│bowa─ç dmucha─ç z r├│┼╝n─ů moc─ů itd. My┼Ťl─Ö, ┼╝e nawet jak jest spora r├│┼╝nica moc─ů mi─Ödzy otawami to da si─Ö nauczy─ç jako┼Ť to kontrolowa─ç, na pocz─ůtku ┼Ťwiadomie, p├│┼║niej ju┼╝ odruchowo.

Spr├│buj po─çwiczy─ç oktawy i harmonie (kalkuj─Ö to s┼éowo z angielskiego). Sam je robi─Ö od paru miesi─Öcy i my┼Ťl─Ö, ┼╝e daj─ů po czasie bardzo fajne efekty. Wygl─ůda to tak, ┼╝e pr├│bujesz zagra─ç co┼Ť pomi─Ödzy d┼║wi─Ökiem drugiej oktawy, a 3ciej (na jednym otworze). W praktyce robi si─Ö to na 3 dolnych otworach, na pozosta┼éych trzeba bardziej kombinowa─ç, poza tym najwy┼╝sze d┼║wi─Öki ju┼╝ zabijaj─ů uszy. Przejrzyj ─çwiczenia, jakie sugeruje JM Veillon na stronie:

http://users.skynet.be/berkenhage/index.html

─çwiczenia na flet, ale na whistlu te┼╝ si─Ö sprawdzaj─ů. Zdecydowanie pomagaj─ů wy─çwiczy─ç wra┼╝liwo┼Ť─ç zad─Öcia.
Powrˇt do gˇry
Luki

Do│▒czy│: 10 Gru 2007
Sk▒d: Wroc┼éaw

PostWys│any: Nie Mar 28, 2010 23:25     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I ja dodam par─Ö groszy od siebie.
Zaczyna┼éem moj─ů przygod─Ö z muzyk─ů irlandzk─ů od whistla Fead├│ga.
Okaza┼éo si─Ö, ┼╝e to najwi─Ökszy ┼Ťmie─ç w┼Ťr├│d whistli na jaki trafi┼éem. Wiem, ┼╝e niekt├│rym osobom trafi┼é si─Ö dobry model i polecaj─ů whistle tego producenta, ale obiegowa opinia jest taka, ┼╝e trafienie na dobrego taniego whistla mo┼╝na por├│wna─ç do udzia┼éu w loterii. Mi si─Ö nie uda┼éo i Tobie prawdopodobnie te┼╝ nie Smile.
Proponuj─Ö jak najszybciej przesi─ů┼Ť─ç si─Ö na co┼Ť porz─ůdniejszego.
Glas

PostWys│any: Pon Mar 29, 2010 15:28     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@fishman - tak jak m├│wisz, nie dowiem si─Ö co i jak p├│ki nie spr├│buj─Ö gry na innym egzemplarzu, tak┼╝e za takowym si─Ö rozgl─ůdn─Ö - i pewnie czytaj─ůc opinie padnie na goldfinch'a Smile

no i dzięki za link'a do ćwiczeń Smile

@Luki - bardzo mo┼╝liwe, ┼╝e kiepski egzemplarz si─Ö trafi┼é, ale r├│wnie┼╝ m├│j brak umiej─Ötno┼Ťci mo┼╝e by─ç tu kluczowy - sprawdzimy jak nowy whislte wpadnie mi w ┼éapy Smile

w ka┼╝dym razie dzi─Öki Panowie Smile
michal18c

Do│▒czy│: 18 Sty 2008
Sk▒d: M─ůkolno

PostWys│any: Pon Mar 29, 2010 23:07     Temat postu: fead├│g Odpowiedz z cytatem

Ja te┼╝ posiadam fead├│ga. Gdy go dosta┼éem i zacz─ů┼éem gra─ç poczu┼éem si─Ö rozczarowany poniewa┼╝ d┼║wi─Ök tego whistla by┼é jakby "trzeszcz─ůcy". Zastosowa┼éem jednak pewiem "myk" ot├│┼╝ z blistra po witaminie C Smile wyci─ů┼éem prostok─ůt o wymiarach: pierwszy na szeroko┼Ť─ç kana┼éu, kt├│rym wydobywa si─Ö powietrze a drugi na p├│┼é cm. Prostok─ůt ten umie┼Ťci┼éem w owym kanale - skr├│ci┼éo to drog─Ö powietrza a co za tym idzie d┼║wi─Ök whistla si─Ö poprawi┼é. Budowa ustnika wp┼éywa na barw─Ö instrumentu.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
Feaorn

Do│▒czy│: 09 Wrz 2007
Sk▒d: Bydgoszcz - Goldfinch Whistles

PostWys│any: Wto Mar 30, 2010 17:21     Temat postu: Polecamy si─Ö! Odpowiedz z cytatem

Glas napisa│:
@fishman - tak jak m├│wisz, nie dowiem si─Ö co i jak p├│ki nie spr├│buj─Ö gry na innym egzemplarzu, tak┼╝e za takowym si─Ö rozgl─ůdn─Ö - i pewnie czytaj─ůc opinie padnie na goldfinch'a Smile

Polecamy si─Ö! Wink

W materii Feadogów chyba wszystko zostało już powiedziane. Też tak zaczynałem i też nie było z tym brzmieniem łatwo. Wink
Glas

PostWys│any: Czw Kwi 08, 2010 9:11     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak┼╝e tego Panie i Panowie.
4 ju┼╝ chyba dzie┼ä Ciesze si─Ö z Goldfincha, ale pomimo, ┼╝e naprawdem rad z instrumentu (opini─Ö sw─ů umieszcz─Ö w odpowiednim temacie za jaki┼Ť czas), widz─Ö, ┼╝e prawda wygl─ůda najprawdopodobniej w ten spos├│b, ┼╝e nie doceni┼éem, b─ůd┼║ przeceniam si┼é─Ö moich p┼éuc. W skr├│cie - mam problemy z zad─Öciem. Tak┼╝e tego, w jaki spos├│b Wy, bardziej do┼Ťwiadczeni whistlerzy i whistlerki, wy─çwiczyli┼Ťcie optymalne zad─Öcie?
Tak wiem - powinienem wyczu─ç instrument i przystosowa─ç si─Ö do niego, jednak wydaje mi si─Ö, ┼╝e s─ů jakie┼Ť sposoby konkretne aby wy─çwiczy─ç zad─Öcie jednocze┼Ťnie delikatne (ale nie zbyt) i dynamiczne. Korzystam p├│ki co z ─çwicze┼ä na flet wskazanych przez fishmana jednak by┼ébym d┼║wi─Öczny za wskazanie ─çwicze┼ä konkretnie na whistla.

Slán! Smile
fishman

Do│▒czy│: 13 Sty 2008
Sk▒d: Toru┼ä

PostWys│any: Czw Kwi 15, 2010 21:32     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak wyrobi─ç optymalne zad─Öcie? Odpowied┼║ jest chyba prosta - nale┼╝y potrenowa─ç co najmniej tych par─Ö latek. Jeste┼Ť bardzo optymistyczny, je┼Ťli my┼Ťlisz, ┼╝e granie na whistlu jest tak proste, ┼╝e wystarczy jedna rada i po k┼éopocie.
Poza tym jest jedna, chyba najcz─Ö┼Ťciej powtarzana og├│lnie w┼Ťr├│d flecist├│w rada: d┼éugie d┼║wi─Öki. Je┼╝eli mia┼ébym doda─ç jeszcze co┼Ť od siebie, to proponowa┼ébym nauczenie si─Ö swobodnego czerpania powietrza mi─Ödzy d┼║wi─Ökami - ale tak naprawd─Ö to nie wiem dok┼éadnie na czym polega Tw├│j problem, tzn. czy najzwyczajniej w ┼Ťwiecie nie musia┼éby┼Ť troch─Ö pogra─ç i oswoi─ç si─Ö z prac─ů przepony. Jako-takie granie na whistlu nie jest chyba na tyle trudne, ┼╝eby musie─ç czyta─ç podr─Öczniki, wystarczy dobry instrument i muzyka do os┼éuchania. Problemem to s─ů raczej szczeg├│┼éy w p├│┼║niejszym etapie nauki.
Jeszcze dodam co┼Ť odno┼Ťnie ─çwiczenia z harmoniami, o kt├│rych wspomina┼éem. Kiedy┼Ť na C&F spotka┼éem si─Ö z analogicznym ─çwiczeniem, kt├│re polega na graniu oktawy tylko doln─ů r─Ök─ů - zaczynaj─ůc od drugiego d i u┼╝ywaj─ůc po g w┼éa┼Ťnie d┼║wi─Ök├│w harmonicznych. Na moim goldfinczu ca┼ékiem fajnie to wychodzi. W sumie, to przy lekkim wysi┼éku da si─Ö zagra─ç na nim harmoni─Ö na ka┼╝dym otworze, a nawet i spor─ů cz─Ö┼Ť─ç trzeciej oktawy. Wi─Öc nie masz ju┼╝ co zwala─ç na sprz─Öt Smile
Powrˇt do gˇry
michal18c

Do│▒czy│: 18 Sty 2008
Sk▒d: M─ůkolno

PostWys│any: Pi▒ Kwi 16, 2010 14:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A s┼éysza┼é kto┼Ť o graniu na whistle'u przy u┼╝yciu metody oddechu permanentnego?
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id╝ do strony 1, 2, 3  Nastŕpny
Strona 1 z 3

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach