Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Sesje irlandzkiej muzyki tradycyjnej

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Komentarze do artyku┼é├│w
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
Yoshi
Site Admin

Do│▒czy│: 22 Sie 2007

PostWys│any: Czw Wrz 06, 2007 17:20     Temat postu: Sesje irlandzkiej muzyki tradycyjnej Odpowiedz z cytatem

Masz jakie┼Ť uwagi, refleksje nt. artyku┼éu? Pisz tutaj.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email
poznanskapyrka

Do│▒czy│: 12 Wrz 2007
Sk▒d: w drodze...

PostWys│any: Czw Wrz 13, 2007 8:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moje trzy grosze:

Cytat:
Grupa trzymaj─ůca w┼éadz─Ö” by┼éa wyra┼║nie widoczna, po kr├│tkiej obserwacji mo┼╝na by┼éo wyra┼║nie okre┼Ťli─ç kto jest ewidentnym liderem tego wydarzenia.(...)panowa┼é ustr├│j bli┼╝szy patriarchatowi ni┼╝ demokracji.

hmm... ja si─Ö nie zgadzam, gdy┼╝ wi─Ökszo┼Ť─ç sesji na kt├│rych gra┼éam nie by┼éa tak szczelnie zhierarchizowana. kawa┼éki rozpoczyna┼éy r├│┼╝ne osoby, nie by┼éo jednej kt├│ra by wybitnie sterowa┼éa wydarzeniem, przynajmniej nie by┼éo to dostrzegane z zewn─ůtrz.

Cytat:
S─ů to najcz─Ö┼Ťciej muzycy doro┼Ťli, na pierwszy rzut oka bardzo surowo wygl─ůdaj─ůcy
oczywi┼Ťcie wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w tak jest. ale grywa┼éam i z lud┼║mi w moim wieku i m┼éodszymi(!)

a propos do┼é─ůczania si─Ö do sesji, to w tym roku, chodz─ůc po irlandzkich pubach z moim gitarzyst─ů Tomiszkiem muzycy widz─ůc gitarr─Ö na plecach sami zagadywali,by┼Ťmy si─Ö dosiedli.

Cytat:

Nie bierz na sesj─Ö instrument├│w spoza kr─Ögu muzyki irlandzkiej!
to wszystko wzgl─Ödne, jak napisa┼ée┼Ť. Na sesyji w Ennis pewien Irlandczyk gra┼é na congach.

Cytat:
Nie próbuj akompaniować, jeżeli kawałek jest ewidentnie solowy
na sesji w Westport spotka┼éam si─Ö z dziwnym zjawiskiem, widzianym tylko raz, tylko tam, ┼╝e akompaniowano do ┼Ťpiewu. Instrumenty melodyczne podbija┼éy harmoni─Ö.

na szcz─Ö┼Ťcie nigdy si─Ö nie spotka┼éam z pytaniem „cz─Östo tu przychodzisz ─çwiczy─ç?”, ale mnie strasznie to rozbawi┼éoSmile

w kwestii grania set├│w mo┼╝na wymieni─ç trzy sposoby:
-muzycy przed rozpocz─Öciem utworu umawiaj─ů si─Ö jaki b─Ödzie drugi i trzeci tunes,
-jedna osoba, rozpoczynaj─ůca dany kawa┼éek po odpowiedniej ilo┼Ťci "k├│┼éek" zaczyna gra─ç nast─Öpny,
-co tune to inna osoba.chyba najrzadziej spotykane, kto┼Ť zaczyna a potem wzrokiem lub czasem krzycz─ůc do kogo┼Ť "tune!" przekazuje mu pa┼éeczk─ÖRazz

Odnosz─Ö jakie┼Ť takie przygn─Öbienie po przeczytaniu tego artyku┼éu. wszystko jest takie uszeregowane,uporz─ůdkowane, tysi─ůce zasad. szczerze powiedziawszy gdybym najpierw przeczyta┼éa artyku┼é,a dopiero potem mia┼éa i┼Ť─ç na sesj─Ö mia┼éabym wielkie opory.no ale spotka┼éa mnie w ┼╝yciu inna kolejno┼Ť─ç.

Take it easy! Wink
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
Barfly

Do│▒czy│: 28 Sie 2007
Sk▒d: Gliwice

PostWys│any: Czw Wrz 13, 2007 8:48     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ano, pewnie ┼╝e wszystko jest wzgl─Ödne. Nie ma jednej recepty na sesje - to spotkania ┼╝ywych ludzi, wszelkie wydarzenia i kombinacje mog─ů wyst─ůpi─ç.

I nam zdarzy┼éo si─Ö bywa─ç na przedziwnych sesjach - nie wszystkie by┼éy takie "u┼éo┼╝one". Na jednej z nich jeden ledwo trzymaj─ůcy si─Ö na nogach go┼Ť─ç uparcie uszcz─Ö┼Ťliwia┼é otoczenie swoj─ů interpretacj─ů "Banks of the Roses" z towarzyszeniem werbla, innym razem starszy pan z wdzi─Ökiem i ┼éz─ů w oku, bior─ůc pod r─Öce zgromadzone niewiasty, ciep┼éym g┼éosem intonowa┼é "Danny Boy'a" wspieraj─ůc swoje wykonanie teatraln─ů gestykulacj─ů. Jedn─ů z moich ostatnich sesji w pewnym momencie zdominowa┼é, z kolei, bojowo nastawiony "tam-bylec", kt├│ry zawzi─Ötym g┼éosem, stoj─ůc (przy stoliku) ┼Ťpiewa┼é "rebel songi" wygra┼╝aj─ůc niewidzialnemu wrogowi kuflem piwa, od czasu do czasu funduj─ůc zebranym nieoczekiwany piwny prysznic (wi─Ökszo┼Ť─ç muzyk├│w spakowa┼éa swoje instrumenty i wysz┼éa). Towarzyszy┼éa mu roze┼Ťmiana dziewczyna, kt├│ra stara┼éa si─Ö chyba zanuci─ç co┼Ť drugim g┼éosem, a ┼╝e ewidentnie nie mog┼éa si─Ö wstrzeli─ç, zacz─Ö┼éa gra─ç na flecie (prostym) jak─ů┼Ť zupe┼énie inn─ů melodi─Ö, w trakcie kolejnej piosenki swojego kompana. Bywa r├│┼╝nie hehe.

Tu pozwol─Ö sobie zacytowa─ç komentarz pewnego zdolnego Janka na temat tego samego tekstu. Zdolny Janek troch─Ö mnie lubi, wi─Öc za samowolny cytat raczej mnie nie ubije. Uwaga trafna, wyja┼Ťniaj─ůca wiele w─ůtpliwo┼Ťci:

(...) Pami─Ötajmy o tym, ┼╝e ten, kto buduje sesj─Ö, czyli grupa trzymaj─ůca w┼éadz─Ö, decyduje o jej kszta┼écie. Jak kto chce sesje flookowo-jazzowo-afro-etno, to prosz─Ö bardzo, ma prawo j─ů stworzy─ç. Widzia┼éem i takie. I nikt nie ma prawa mu kw─Öka─ç - wystarczy si─Ö nie do┼é─ůcza─ç, jest to opcja skuteczna i darmowa (...)

Artyku┼é jest celowo troch─Ö "straszny", zak┼éadaj─ůcy "wariant ortodoksyjny" ┼╝eby uczuli─ç na pewne kwestie, kt├│re mog─ů uderzy─ç kogo┼Ť zbytnio nastawionego na "hurra". Osobiscie, na w┼éasnej sk├│rze do┼Ťwiadczy┼éem paru z tych nieprzyjemnych sytuacji, wi─Öc wol─Ö ostrzec na wszelki wypadek. S┼éowa-klucz w tym tek┼Ťcie to: Pos┼éuchaj chwil─Ö zanim zaczniesz i dopasuj si─Ö do konwencji Moze si─Ö okaza─ç, ┼╝e trafi┼éa┼Ť na super-luzack─ů sesyjk─Ö, bez ┼╝adnych ogranicze┼ä. Wtedy - je┼╝eli Ci to odpowiada - hulaj dusza!

Pewnie, ┼╝e nie wszystkie sesje s─ů tak bardzo u┼éo┼╝one, ale jak widzisz, po takim przygotowaniu, zdobywaj─ůc w┼éasne do┼Ťwiadczenia mo┼╝na si─Ö tylko mi┼éo rozczarowa─ç Smile I o to chodzi! Je┼╝eli kto┼Ť naprawd─Ö chce gra─ç na sesjach, to ┼╝aden tekst go nie zniech─Öci, a par─Ö porad "na wyrost" mo┼╝e tylko pom├│c.

W og├│le, to super Ci─Ö widzie─ç na tym forum! Niech si─Ö kula d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie Very Happy

Ostatnio zmieniony przez Barfly dnia Czw Wrz 13, 2007 13:33 , w ca│oÂci zmieniany 6 razy
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
Barfly

PostWys│any: Czw Wrz 13, 2007 9:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

poznanskapyrka napisa│:
na szcz─Ö┼Ťcie nigdy si─Ö nie spotka┼éam z pytaniem „cz─Östo tu przychodzisz ─çwiczy─ç?”

Szczerze m├│wi─ůc, z Twoim poziomem grania - nie dziwota Cool Odpowiednie umiej─Ötno┼Ťci pozwalaj─ů unika─ç wpadek i tym samym wielu uwag, o kt├│rych wspomina┼éem. Jezeli grasz pewnie i r├│wno, a nie "pitolisz", to sesja mo┼╝e na tym tylko zyska─ç. Razz Jeste┼Ťcie zgrani, znacie sw├│j repertuar, wi─Öc jedziecie z tym koksem i si┼é─ů rzeczy, musi to brzmie─ç dobrze!
poznanskapyrka

Do│▒czy│: 12 Wrz 2007
Sk▒d: w drodze...

PostWys│any: Czw Wrz 13, 2007 15:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
S┼éowa-klucz w tym tek┼Ťcie to: Pos┼éuchaj chwil─Ö zanim zaczniesz i dopasuj si─Ö do konwencji Moze si─Ö okaza─ç, ┼╝e trafi┼éa┼Ť na super-luzack─ů sesyjk─Ö, bez ┼╝adnych ogranicze┼ä. Wtedy - je┼╝eli Ci to odpowiada - hulaj dusza!

nie chc─Ö ┼╝eby wygl─ůda┼éo,ze gra┼éam na sesjach, na kt├│rych wszystko mo┼╝na i ka┼╝dy gra co mu w duszy hula. chcia┼éam tylko zaznaczy─ç ,┼╝e mam odczucia bardzo przyjazne ze spotka┼ä z muzykami, kt├│rzy nie pr├│bowali mnie wstawia─ç w ┼╝adne szeregi.

Cytat:
W og├│le, to super Ci─Ö widzie─ç na tym forum! Niech si─Ö kula d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie
fajnie,┼╝e co┼Ť takiego powsta┼éo w og├│le:) mnie r├│wnie┼╝ mi┼éo pogada─ç z ca┼é─ů braci─ů fletowa:)
Barfly

PostWys│any: Czw Wrz 13, 2007 17:23     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

poznanskapyrka napisa│:
...chciałam tylko zaznaczyć ,że mam odczucia bardzo przyjazne ze spotkań z muzykami, którzy nie próbowali mnie wstawiać w żadne szeregi.

i jak mam takowe, bo nawet je┼╝eli kto┼Ť mnie kiedy┼Ť gdzie┼Ť w szeregu ustawi┼é, to - w wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w - mia┼é absolutn─ů racj─Ö, co zrozumia┼éem gdy zastosowa┼éem si─Ö do uwag. Ostatecznie muzyce wysz┼éo to na dobre i dzi┼Ť, sto kilkadziesi─ůt sesji p├│┼║niej, podchodz─Ö do tego nieco inaczej ni┼╝ na samym pocz─ůtku

Powt├│rz─Ö si─Ö. Twoje do┼Ťwiadczenia s─ů innne si┼é─ů rzeczy - gra┼éa┼Ť na tych sesjach niedawno, na poziomie, na kt├│rym ju┼╝ jeste┼Ť teraz. Ja, kiedy wlaz┼éem na swoj─ů pierwsz─ů sesj─Ö jakie┼Ť 11 lat temu, by┼éem jeszcze pocz─ůtkuj─ůcym, nieokrzesanym piszczkiem z niedostrojonym tin whistlem za pazuch─ů, prze┼Ťwiadczonym, ┼╝e wolno mu wszystko bo sesje s─ů "dla wszystkich" Smile W wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w sz┼éo g┼éadziutko, broni┼éo si─Ö, ale par─Ö "zgrzyt├│w" da┼éo mi do my┼Ťlenia i wychowa┼éo na przysz┼éo┼Ť─ç. Dzi┼Ť, kiedy czuj─Ö, ┼╝e nic dobrego nie wnios─Ö do muzyki, nie pr├│buj─Ö nawet wyci─ůga─ç instrumentu. Kiedy┼Ť zacz─ů┼ébym od razu i gra┼é bezkrytycznie od pocz─ůtku do ko┼äca - znaj─ůc kawa┼éki lub nie, bez r├│znicy.
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Komentarze do artyku┼é├│w Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach