Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

nowy - stary flet
Id╝ do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Flet irlandzki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
przemek

Do│▒czy│: 24 Lis 2007
Sk▒d: Wroc┼éaw

PostWys│any: Pi▒ Gru 30, 2011 20:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Perry oczywi┼Ťcie mo┼╝e mie─ç racj─Ö na 99%, zostaje ci 1 %.
Jak dostałem nowy flet, to swój codziennie używany, odłożyłem na półkę.
Jeden miesi─ůc w temperaturze 22st. i wilgotno┼Ťci poni┼╝ej 20% wystarczy┼é ┼╝eby straci┼é on nie tylko d├│┼é ,ale wszystko!
Po 10 minutach sztucznego oddychania zjawiło się słabe H, potem stopniowo A, G, dół doszedł do siebie najpóźniej - minęła prawie godzina!
St─ůd moja prowokacja na temat codziennego przechowywania.
Mamy do czynienia z ┼╝ywym ogranizmem, kt├│ry ┼╝yje dzi─Öki naszemu oddechowi!
To du┼╝a sprawa! Trzeba by─ç m─ůdrym i odpowiedzialnym!
Perry

Do│▒czy│: 30 Sie 2007
Sk▒d: Jozee pod Warszawa

PostWys│any: Pon Sty 02, 2012 11:34     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam w mieszkaniu wilgotno┼Ť─ç na poziomie 50% bo tak lubie Smile Ale miesi─ůc niegrania to du┼╝o. Bardzo du┼╝o. Z fletami jest tak ┼╝e naturalnym d┼║wi─Ökiem dla fletu jest g z pierwszej oktawy. Historycznie rzecz ujmuj─ůc to jedyny strojny d┼║wi─Ök we wszystkich typach flet├│w niezale┼╝nie od okresu (by┼éo kilka wyj─ůtk├│w ale to pomijalne sprawy). Od tego d┼║wi─Öku zaczyna si─Ö rozgrywanie instrumentu. Do┼éy wymagaj─ů du┼╝ej szczelno┼Ťci i dobrze nagrzanego oraz nawil┼╝onego fletu. G├│ra (3 - oktawa) i wy┼╝sze przed─Öcia kwintowe (od d┼║wi─Öku w g w g├│re). Z 3 oktaw─ů jest szczeg├│lnie paskudnie bo w skrajnych przypadkach pe┼éen zakres uzyskuje sie po 2 latach regularnej gry Smile Mi jeden stary flet doszed┼é po ponad roku do b3.

Stary patent flecist├│w pod tytu┼éem przelanie fletu ciep┼é─ů wod─ů przed graniem sie sprawdza. Efekt szczeg├│lnie odczuwalny we fletach bez slide'u lub ze slidem cz─Ö┼Ťciowym

(UWAGA!! Jak kto┼Ť zamierza to zrobi─ç to trzeba wyj─ůtkowo dobrze zna─ç sw├│j instrument wi─Öc nie polecam)

Dobrym pomys┼éem jest zainwestowanie w niewielki humidor na cygara. Jak kto┼Ť ma flet za 10.000 z┼é to wydatek 300-400 z┼é to niewielka kwota. Naprawde pomaga. Utrzymujesz sta┼é─ů wilgotno┼Ť─ç i po sprawie.

Zgadzam sie w 100% Przemku z tym co napisa┼ée┼Ť na ko┼äcu. Flet to poniek─ůd ┼╝ywy organizm. Do drewna trzeba dojrze─ç. To kapry┼Ťny materia┼é i wra┼╝liwy. Trzeba du┼╝o opieki i czu┼éo┼Ťci do niego. Dlatego 95% zawodowych flecist├│w graj─ůcych na Boehmie wybiera flety metalowe kosztem niestety barwy (chocia┼╝ sta─ç ich na drewno).

Ale ta chimeryczno┼Ť─ç, wra┼╝liwo┼Ť─ç, i nieprzewidywalno┼Ť─ç jest te┼╝ pi─Ökna. Jest dobry dzie┼ä dla nas i dla instrumentu to naprawde potrafi─ů cuda wyj┼Ť─ç Smile
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
alex88
GoŠ

PostWys│any: Wto Pa╝ 09, 2012 14:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

michal18c napisa│:
Czyta┼éem, ┼╝e drewno (na przyk┼éadzie duduka) dobrze smarowa─ç olejem z orzech├│w w┼éoskich. Bierzesz szmatk─Ö, wyci─ůgasz ze skorupek orzechy (tylko nie takie w prost z drzewa - wiadomo) kilka - zawijasz w szmatk─Ö i t┼éuczkiem od mi─Ösa rozgniatasz na papk─Ö a┼╝ olej przejdzie przez ni─ů i smarujesz instrument. Opr├│cz tej metody polecaj─ů jeszcze olej migda┼éowy, o kt├│rym by┼éa ju┼╝ mowa, olej ro┼Ťlinny tzw. vegetable oil odradzaj─ů z uwagi na jego tendencj─Ö do je┼éczenia. Na poparcie mojego wywodu - info z duduk.com (pod koniec strony): http://www.duduk.com/Arm-music-ins/Duduk/Duduk-Info/index.html Wink

Również to czytałam.
Zgadzam si─Ö z tob─ů.
Powrˇt do gˇry
internetus

Do│▒czy│: 02 Mar 2010

PostWys│any: Pon Sty 18, 2016 22:51     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ca┼éa historia z flecikiem znalaz┼éa sw├│j szcz─Ö┼Ťliwi fina┼é.
Z braku kasiorki pr├│bowa┼éem do┼Ť─ç d┼éugo gra─ç na tym instrumencie w takim stanie w jakim by┼é, ale niestety stan si─Ö pogarsza┼é:

Trzeba było się zdecydować albo na sprzedanie, albo remont.
Decyzja nie by┼éa ┼éatwa, bo nie zarabiam na graniu, ale chyba ┼╝ona co┼Ť widzi w tym pitoleniu, bo dosta┼éem akceptacj─Ö na naruszenie bud┼╝etu.
Nie żałuję ani grosza:

Nie jestem muzykiem, wi─Öc mo┼╝e moja opinia nie wynika z najwy┼╝szych kompetencji, ale dla mnie r├│┼╝nica przed i po remoncie jest ogromna.
Pisz─Ö to co pisz─Ö, bo chcia┼éem podzi─Ökowa─ç wszystkim kt├│rzy s┼éu┼╝yli rad─ů i polecali Pana Grzegorza Tomaszewicza.
Dzi─Öki.
Tomek Literacki
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Flet irlandzki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id╝ do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach