Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

no właśnie, co to jest za instrument ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomekscyrek



Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 48
Skąd: Toruń

PostWysłany: Wto Maj 15, 2012 14:49     Temat postu: no właśnie, co to jest za instrument ? Odpowiedz z cytatem

Witam, mam pytanie dotyczące dwóch instrumentów z tego filmiku z YT : http://www.youtube.com/watch?v=oAw_KWcDdZA . Mam pytanie, jak nazywa się to "coś" na czym gra Fiona (blondynka Very Happy) w pierwszej piosence i jak to w drugiej ? I to brzmienie, i to bardzo mi się podoba Smile

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Peter_Piper



Dołączył: 07 Lis 2007
Posty: 81
Skąd: Lublin

PostWysłany: Wto Maj 15, 2012 17:51     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

W sumie trzy instrumenty są tu warte uwagi z tych, powiedzmy, bardziej nietypowych, bo lira korbowa to "oczywista oczywistość" Smile Pierwszy, o który zapewne chodzi, strunowy to Nyckelharpa (tu wątek o tym instrumencie: http://www.whistle.art.pl/forum/viewtopic.php?t=476). Drugi, krótki flet poprzeczny bezotworowy (chyba taką dziwną nomenklaturę można stworzyć), a właściwie flet alikwotowy to słowacka koncovka. Gra się na niej modulując siłę zadęcia, dodatkowo zakrywając palcem częściowo lub całkowicie wylot. Trzeci, dłuższy, również pochodzi ze Słowacji i jest to fujara pasterska. Tutaj są już tradycyjne otwory na palce (trzy, jeśli mnie pamięć nie myli), a żeby wydobyć dźwięk i grać, rzecz jasna, trzeba wykonywać energiczne, rytmiczne wydmuchnięcia powietrza w ustnik. Ciekawa jest pozycja instrumentu na tym filmiku, poziomo, ponieważ tradycyjnie gra się na nim trzymając pionowo i opierając o udo Smile

Pozdrawiam,
Piotrek
_________________
Before "Going Home" "The Wild Rover" bade his "Farewell To The Creeks". "All Through The Night" he travelled, saw "The Back Of The Moon" and at "The Dawning Of The Day" finally came back to his home in "Bonnie Dundee" Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
tomekscyrek



Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 48
Skąd: Toruń

PostWysłany: Pią Maj 18, 2012 12:48     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oooo, dzięki za odpowiedź Smile O lirze korbowej i nyckelharpa to wiedziałem Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group