Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Michael Burke Pennywhistle
Id╝ do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
Lulu

Do│▒czy│: 27 Gru 2009
Sk▒d: Bydgoszcz

PostWys│any: Sro Kwi 25, 2012 15:39     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adidadi - Jak dzia┼éa taka wibracja krtani─ů? Ja ma┼éo vibrata u┼╝ywam i nie znam tego tematu Smile
M├│g┼éby┼Ť zmierzy─ç rozstaw otwor├│w oraz ┼Ťrednic─Ö zewn─Ötrzn─ů whistla? Ja zrobi┼éem sobie "practice chanter" whistla bass A wed┼éug wymiar├│w takiego instrumentu Goldiego i nie mam problem├│w z "graniem". Zaznaczam, ┼╝e mam 173 cm wzrostu i ┼Ťrednie-ma┼ée d┼éonie.

Rozstaw otwor├│w w takim du┼╝ym flecie produkcji Goldiego (licz─ůc odleg┼éo┼Ť─ç pomi─Ödzy najbardziej oddalonymi od siebie kraw─Ödziami 1 i 3 oraz 4 i 6 otworu) wynosi: 9,9 cm dla dziurek lewej r─Öki i 9,65 cm dla otwor├│w zakrywanych palcami prawej r─Öki. Dla por├│wnania powiem, ┼╝e w moim Goldfinchu low D te wymiary to ok 8,5 cm dla ka┼╝dej d┼éoni. Jak widzicie nie jest to jaka┼Ť ogromna r├│┼╝nica...

Odno┼Ťnie ni┼╝szych tonacji: pisa┼éem w tej sprawie do Colina Goldiego. Robi on najni┼╝sze whistle B, A i G o ┼Ťrednicy 3,2 cm. Przy czym nie jest to set - wnioskuj─Ö, ┼╝e ka┼╝da g┼é├│wka jest robiona pod konkretn─ů tonacj─Ö. Przy czym np. Reviol robi sety G, F, E oraz Eb, D, C. Maker tak┼╝e uznany a jego whistle dobrze przyjmowane. Mo┼╝e jest to jaka┼Ť my┼Ťl...
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Adidadi

Do│▒czy│: 29 Sie 2007
Sk▒d: Szczytno/Olsztyn

PostWys│any: Sro Kwi 25, 2012 19:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do wibracji, to stosuj─Ö technik─Ö gry charakterystyczn─ů dla moldvai kaval i moldvai flute. S─ů to flety drewniane i wpadaj─ů w fajne wibracje jak wydaje si─Ö buczenie krtani─ů. S┼éysza┼éem te┼╝ takie okre┼Ťlenie jak burdon. Ma┼éo kt├│ry flet niedrewniany, a i nie ka┼╝dy drewniak tak fajnie reaguje, a Burke to w┼éa┼Ťnie ma. Z w┼éasnych obserwacji wnioskuj─Ö, ┼╝e mo┼╝e to by─ç (cho─ç nie musi) zas┼éuga cienkich ┼Ťcianek i lekkiego stopu aluminium. Na Kerry V3 to ju┼╝ tak fajnie nie brzmi, bo to kawa┼é rury, ale czasami te┼╝ zdarza mi si─Ö gdzie┼Ť zaakcentowa─ç taki ozdobnik. Po prostu jak grasz to staraj si─Ö co┼Ť tak jakby powiedzie─ç, mrucze─ç, bucze─ç. Sam dojdziesz.
Tutaj słychać jak to brzmi:
http://www.youtube.com/watch?v=xQJBVaw_9wI
Co do set├│w, to mam kilka ale jako┼Ť nie jestem do ko┼äca przekonany. Mo┼╝e si─Ö czepiam, ale osobi┼Ťcie wol─Ö oddzielne ca┼ée flety, a nie bawi─ç si─Ö w ┼Ťci─ůganie i zak┼éadanie.
Powrˇt do gˇry
j4piotrek

Do│▒czy│: 31 Mar 2011
Sk▒d: Sandcity

PostWys│any: Sro Kwi 25, 2012 19:31     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lulu - za┼Ťmiej si─Ö "ha ha ha" potem zr├│b to graj─ůc, w szybszym tempie i bedziesz mia┼é wibracj─Ö krtani─ů.
Powrˇt do gˇry
Syrinks

Do│▒czy│: 10 Gru 2011
Sk▒d: Pyrlandia

PostWys│any: Czw Kwi 26, 2012 15:31     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na poprzecznym te┼╝ mo┼╝na bucze─ç, ale rzeczywi┼Ťcie wygl─ůda to troch─Ö inaczej, chocia┼╝ flet te┼╝ wibruje Wink Na przes┼éanym nagraniu buczy si─Ö na jednym d┼║wi─Öku, ja bucz─ůc zmieniam wysoko┼Ť─ç buczenia z wysoko┼Ťci─ů d┼║wi─Öku i jest to w tym przypadku nazywane "Graniem i ┼Ťpiewaniem".
Jako┼Ť nie pasuje mi tu okre┼Ťlenie vibrato, bo dla mnie vibrato pochodzi z przepony (uczy┼éam si─Ö go na wy┼╝ej wspomnianym "ha ha ha", bo jak si─Ö ┼Ťmiejemy to pracuje przepona, wystarczy si─Ö z┼éapa─ç za brzuch, ┼╝eby poczu─ç Laughing ) lub z krtani/gard┼éa (takie robi┼éam dawno temu, stawiaj─ůc pierwsze kroki, podobno jest niewskazane, ale ju┼╝ nie pami─Ötam dlaczego i w sumie "przeponowe" jest ┼éadniejsze). Vibrato to "drgaj─ůcy" d┼║wi─Ök Wink
Okre┼Ťlenie burdon lepiej oddaje to, co wyczynia T├Âr├Âk ├üd├ím Very Happy
Co do buczenia na poprzecznym:
http://www.youtube.com/watch?v=N2RNe2jwHE0
od 1:03 słychać to pięknie Very Happy
A jak zrobić dosyć dobrze tłumaczy ten pan:
http://www.youtube.com/watch?v=R8_Ri-Hnd3o - mo┼╝na znale┼║─ç tego wi─Öcej, wystarczy wpisa─ç "playing and singing flute" Rolling Eyes

Na poprzecznym u┼╝ywa si─Ö tej techniki grania najcz─Ö┼Ťciej w muzyce wsp├│┼éczesnej lub przer├│bkach jak u Jethro Tull.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id╝ do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach