Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Niestandardowe tonacje

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> ITM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
Lulu

Do│▒czy│: 27 Gru 2009
Sk▒d: Bydgoszcz

PostWys│any: Pon Wrz 12, 2011 20:30     Temat postu: Niestandardowe tonacje Odpowiedz z cytatem

Witam

Zastanawia mnie co s─ůdzicie o graniu tradycyjnej muzyki irlandzkiej (my┼Ťl─Ö, ┼╝e mo┼╝na te┼╝ poruszy─ç kwestie muzyki breto┼äskiej) w tonacjach innych ni┼╝ tradycyjne.

Mam ┼Ťwiadomo┼Ť─ç, ┼╝e du┼╝─ů rol─Ö gra tu czynnik finansowy je┼╝eli m├│wimy o instrumentach d─Ötych zw┼éaszcza fletach, melodeonach oraz dudach. Natomiast instrumentali┼Ťci graj─ůcy na instrumentach strunowych szarpanych mog─ů bez zmiany opalcowania (zak┼éadaj─ůc kapodaster) dowolnie podwy┼╝sza─ç tonacj─Ö tune'a.

Nie wiem jak wygl─ůda sprawa ze skrzypcami, bo z jednej strony - chromatyczny instrument, z drugiej - w ITM mo┼╝na zagra─ç wiele w pierwszej pozycji wykorzystuj─ůc puste struny i zwi─ůzane z nimi ozdobniki. A co za tym idzie (przypuszczam) zagranie jiga,kt├│ry tradycyjnie wyst─Öpuje D-dur wy┼╝ej np. w Ab/G# lub Ni┼╝ej W H wi─ů┼╝e si─Ö z pewnymi ozdobnikowymi (a mo┼╝e jeszcze jakimi┼Ť?) ograniczeniami.

Nie wspomnia┼éem o fletach oklapowanych, gdy┼╝ nie wiem jak chromatyczne mo┼╝liwo┼Ťci samego fletu przek┼éadaj─ů si─Ö na gr─Ö tradycyjnych tune'├│w w odmiennych tonacjach...

Jestem niesamowicie ciekaw waszych opinii, gdy┼╝ osobi┼Ťcie uwielbiam brzmienie niskich tonacji zw┼éaszcza julianowych flat pipes├│w oraz niskich flet├│w i whistli.

Pozdrawiam
Adam
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ
Barfly

Do│▒czy│: 28 Sie 2007
Sk▒d: Gliwice

PostWys│any: Wto Wrz 13, 2011 12:59     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Irlandii do┼Ť─ç cz─Östo spotyka si─Ö transponowanie o p├│┼é tonu w g├│r─Ö (skrzypkowie podci─ůgaj─ů struny, gitarzy┼Ťci i buzuki┼Ťci tez przestrajaj─ů si─Ö, albo chwytaj─ů kapodastry, fleci┼Ťci flety w 'Es' itp.) - niekt├│re zespo┼éy graj─ů niemal wy┼é─ůcznie w ten spos├│b.
Podaje si─Ö r├│┼╝ne przyczyny takich praktyk: "ja┼Ťniejsze" brzmienie, czy te┼╝ "spos├│b na ograniczenie liczby uci─ů┼╝liwego towarzystwa na sesjach" Wink. Nieco rzadziej, ale r├│wnie┼╝ spotyka sie transponowanie o p├│┼é tonu w d├│┼é, czy o jakikolwiek inny interwa┼é.

S─ů pewne "przyj─Öte" tonacje, kt├│rych mo┼╝na si─Ö spodziewa─ç, ale je┼╝eli spr├│buje si─Ö swojej, to ┼╝adna tragedia si─Ö nie dzieje - nieraz brzmi to bardzo interesuj─ůco i nie tyle ogranicza co zmusza do kreatywno┼Ťci. Wsp├│┼éczesne kawa┼éki s─ů ju┼╝ du┼╝o bardziej "ucywilizowane" - ich autorzy ┼Ťwiadomie wybieraj─ů t─Ö tonacj─Ö a nie inn─ů (kieruj─ůc si─Ö najpewniem brzmieniem i mo┼╝liwo┼Ťciami w┼éasnego instrumentu), ale na starych, solowych nagraniach cz─Östo s┼éycha─ç, ┼╝e poj─Öcie "tonacji" jest rzecz─ů bardzo umown─ů Wink

PS. flety w "Es" brzmi─ů super - jakby same gra┼éy Cool
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ WyÂlij email Odwied╝ stronŕ autora
adam prószyński

Do│▒czy│: 07 Wrz 2007
Sk▒d: Dzierzkowice

PostWys│any: Sro Kwi 11, 2012 23:18     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W 100% si─Ö z tob─ů zgadzam Kasir (np: http://www.youtube.com/watch?v=lh8G1emfyOU) i Julie Fowlis graj─ů jak si─Ö zorientowa┼éem g┼é├│wnie w Es. Uwielbiam t─Ö tonacj─Ö. Druga to F-dur no mo┼╝e jeszcze A-dur.
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
Syrinks

Do│▒czy│: 10 Gru 2011
Sk▒d: Pyrlandia

PostWys│any: Czw Kwi 12, 2012 13:59     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystkie instrumenty d─Öte, kt├│re znam, brzmi─ů lepiej w tonacjach bemolowych, dlatego s─ů one cz─Östo stosowane w aran┼╝acjach dla orkiestr d─Ötych. Nie wiem, jak to ma si─Ö do reszty instrument├│w.
Osobi┼Ťcie uwa┼╝am, ┼╝e tonacje bemolowe na poprzeku s─ů ┼éatwiejsze ni┼╝ krzy┼╝ykowe - no chyba, ┼╝e m├│wimy to o tonacji Ces-dur, Ges-dur, to ju┼╝ zupe┼énie inna bajka Evil or Very Mad
Powrˇt do gˇry
Ogl▒da profil u┐ytkownika WyÂlij prywatn▒ wiadomoŠ Odwied╝ stronŕ autora
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G│ˇwna -> ITM Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach